Otomobil Haber


Honda Civic Sedan ile Geziyoruz

Milat gazetesi Otomotiv Yazarı Fırat İpek, bu kez Honda Civic Sedan’ın Executive Plus versiyonu ile yol macerasına atıldı.

Honda Civic Sedan ile Geziyoruz

Olan olmayan, binen binmeyen, gören görmeyen var mı bilmiyorum belirli bir yaş grubundaki herkesin bildiği ve sevdiği bir modeldir o.

Kimden mi bahsediyorum. 

Tabi ki Honda Civic Sedan.

Ve siz değerli okuyucularımız için Civic’in en üst donanımına sahip Executive+ modelini test ettim.

4 silindir 1.5L DOHC VTEC Turbo benzinli motora sahip Honda Civic, 182 beygirlik bir güce sahip.

Sizlere performansı ve sürüş konforu ziyadesiyle beğenilen en üst seviye donanıma sahip Honda Civic ile İstanbul – Düzce arasında geçen bir günlük sürüş deneyimimi paylaşacağım.

Aracı İstanbul Altunizade’de bulunan Honda Ayışığı bayisinden teslim aldıktan sonra iki gün boyunca şehir içinde kullandım. 

Böylece deposu dolu iken yaklaşık 550 km yol alabilirsin diyen araç, bundan sonra ancak 235 km gidebilirsin diye uyardı.

Gün geldi çattı ve üçüncü gün Düzce Akçakoca’daki, Karadenizin hırçın dalgalarının yanı başında bulunan Hamsi Balık Lokantaları’na doğru yola çıktık.

519 litrelik bir hacme sahip bagajımıza gerekli malzemeleri de rahatlıkla yerleştirdik.

Aracımız hem benzinli, hem CVT 9 ileri şanzımanlı hem de yere yakın.

Değmeyin keyfime.

Her ne kadar deri koltuklar terletse de, oturduğunuzda koltukla temas eden bölgelerinizi sarıyor. 

E bu da, deri koltuktan ötürü arada bir boşta kalan ‘sol ayağınızı kaldırıp’ havalandırmak dışında sürüş konforunu olumlu etkileyen bir durum.

Apple CarPlay ve Android Auto uyumlu eğlence sisteminin olduğu dokunmatik ekrana bazı müdahaleleri direksiyondaki tuşlarla da yapabiliyorsunuz.

6 hoparlörden gelen müzik sesinin eşliğinde seyahatimiz devam etti. Tabi ses sisteminin kalitesi tartışılır. 

Bu arada performans peşinde iseniz direksiyonda bulunan kulakçıklar yardımıyla vitese müdahale edebilirsiniz.

Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi, Şerit Koruma Destek Sistemi, Uyarlanabilir Hız Sabitleyici, Kör Nokta Uyarı Sistemi ve Honda SENSING (Herhangi bir tehlike anında araçtaki sürücü ve yolcuların görebileceği zararı en aza indirgemek üzere bir bütün haline çalışan teknoloji.) teknolojilerine sahip Civic Executive+ ile güvenli ve konforlu bir şekilde Sakarya’ya kadar geldik.

Sakarya’dan sonra yer yer yoğun yağmur yağışı olsa da yağmur sensörlü sileceklerin devreye girmesiyle görüş açımızı olumsuz etkileyen durum ortadan kalktı.

235 km’lik menzilimiz olduğundan bahsetmiştim.

Düzce sınırlarına girdiğimiz de araç yaklaşık 5 km daha gidebilirsin uyarı verdi.

Acilen bir akaryakıt istasyonu bulmalıydık.

Aracın navigasyonunu açtım ve benzinci noktalarını işaratledim. En yakın benzin istasyonunu seçtim ve navigasyonu aktif ettim.

Bir de ne görelim. 

Her tarafı açık, izbe bir yerde harap olmuş benzin istasyonuna -demeye de bin şahit- yanaştık ve hasır şapkasını gözünün önüne kadar düşüren sinema filmlerindeki gibi o yalnız ve korkutucu adama doğru yanaştık. 

Otomatik açılan camı tek hareketle indirdim ve çekingen bir tavırla ‘Merhaba! Benzin alabilir miyiz’ diye sordum. 

Bir den tonton bir amcaya dönüşen adam, “burada sadece mazot var. Onları da traktörüyle gelen çiftçiye veriyoruz” dedi.

Tonton amca bizi en yakın benzinciye yönlendirdi. 

3 kilometre ya gideriz ya gidemeyiz. 

Tarife uyarak yola koyulduk. Neyse ki korktuğumuz başımıza gelmedi.

Yakıtımızı aldıktan sonra dedik ki; Akçakoca’ya gitmeden Düzce merkeze giden yol üzerinde bir yerde hem dinlenelim hem de çay kahve içelim.

Bunun üzerine Binef At Çiftliği’ne vardık.

Bir yanda yarış atları yetişirken bir yanda adeta ormanın içende şehirden izole olmuş bir düzen ve tertiple kurulan kapalı ve açık oturma alanları.

Babadan kalma 1974 model Anadol, 1974 model Mercedes 230.6, 1972 model Mercedes 302 otobüs, eski model kamyonet, eskiden meşrubat dağıtımında kullanılan Bedford kamyondan dönüştürülmüş bir karavan, klasikleşmiş motosikletler ve Almanların ikinci dünya savaşında, önüne makineli tüfek yerleştirilip savaştığı motosiklet çiftliğe hava katmış.

Bizleri bu güzel mekanda ağırlayan Murat bey ve kardeşine teşekkür ediyorum. 

Özellikle Murat bey bizimle çok alakadar oldu.

Getir aracını çiftliğin içine kadar. Burada fotoğraflarını çekersin sözlerinden sonra geri görüş kamerasını da kullanarak Honda Civic’i atların kaldığı ahırla, masaların olduğu alanın arasında kalan yere aracı çektim. 

Fotoğraflarda yakışıklı çıksın diye bir güzel hortumla Civic’i yıkayan Murat bey, ‘İsterseniz bir yarış atını aracın başına getirip öyle de fotoğraf çekelim’ deyince gözlerim parladı.

450 kiloluk kahve rengi asil hayvan at ile yan yana gelen Kozmik Mavi Civic, yeşilinde araya girmesiyle mükemmel bir uyum sağladı.

Tarih sahnesinde nice yiğitleri, milletleri ve devletleri üzerinde taşıyan at ile Japonya’nın bağrından kopup dünyayı dolaşan Civic’in yarışında kim galip gelir bilmiyorum. 

Nihayetinde planladığımız daha uzun kaldığımız Binef At Çiftliği’nden ayrıldık ve Akçakoca’da dolaştıktan sonra Hamsi Balık Lokantaları’nın yolunu tuttuk. 

Evet, sizlere her zamanki gibi sürüş izlenimlerimi aktardım. Aracın bazı özelliklerini anlatsam da geleneği bozmadım. Bundan ötürü aracın tüm teknik detaylarını 

https://honda.com.tr/versiyon-detay/civic-sedan-executive-plus

adresinde bulabilirsiniz.

Kalın sağlıcakla.

Fırat İpek

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ