Otomobil Haber


Geçen yıl Avrupa yüzde 23 daralırken, biz yüzde 60 büyüdük!

Kaan Dağtekin, “Geçen yıl Avrupa pazarı daralırken, Türkiye pazarı yükselişe geçti. Bu yıl da pazarın geçen yılla paralel gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi

Geçen yıl Avrupa yüzde 23 daralırken, biz yüzde 60 büyüdük!

Doğan Holding Otomotiv Grubu Başkanı Kaan Dağtekin, geçen yılın değerlendirmesini ve bu yıl öngörülerini BloombergHT’de paylaştı…

‘Salgında otomotiv sektörü yatırıma devam etti’

Salgının tüm dünyayı derinden etkilediğini belirten Dağtekin, “Bugün 90 milyona yaklaşan üretim ve trilyon dolarlık sektörden bahsediyoruz. Etkilenmemesi mümkün değildi. Çin’den tüm dünyaya yayılan salgının etkisi üretimde de talep tarafında da kendini gösterdi. Salgının vurduğu ülkelerde yüzde 80-90 daralma yaşandı. Adından 2-3 ay sonra toparlanma görülmeye başlandı. Geçen yıl fabrika kapanmalarının olduğu kırılgan bir dönemde otomotiv çok iyi bir sınav verdi. Milyarlarca dolarlık yatırımlar devam etti.” dedi.

‘Kur farkının fiyatlara yansıması zaman alır’

Geçen yıl otomotiv sektöründe Avrupa’da daralma yaşandığını ifade eden Kaan Dağtekin, “2020 yılında Avrupa’da otomotiv pazarı yüzde 23 daralırken, Türkiye pazarı yüzde 60 artış gösterdi. Bu yılın da 800-850 binler civarında geçen yıla paralel gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Kur artışını biz markalarımıza yansıtmamıştık. Bu şekilde bir süre daha devam ederse fiyatlarda düşüş olacaktır. Bizler en az 6 ay sonrasını öngörerek sipariş vermekteyiz. Gelişmekte olan ülkelerde 6 ay sonrasını görmek çok kolay olmuyor. Ama düşüşün fiyatlara yansıması zaman alacaktır” diye konuştu.

‘Elektrikli araçlara getirilen ÖTV zammına şaşırmadık!’

Sunucunun, “Yeni distribütörlüğünü aldığınız İngiliz MG markasının elektrikli araçlara getirilen ÖTV artışından nasıl etkilenmesini bekliyorsunuz?” sorusuna da cevap veren Doğan Holding Otomotiv Grubu Başkanı Kaan Dağtekin, şunları söyledi: “Açıkçası çok şaşırdık mı dersek, doğru olmaz. Yapılan vergi artışlarından elektriklinin de payını alması normal. Fakat yapılan artışlarda 120 kw üzerine daha ağır vergi gelmesi şaşırtıcı oldu.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ