Otomobil Haber


Garantili araçlarda yetkili servis diretmesine son

Yetkili servislerin sağladığı hizmet karşılığında aldığı fahiş ve yüksek fiyatlara son geldi. Özel servislerin hizmet sağladığı bu konuda %20 ile %40 arasında fiyat avantajı bulunmakta

Garantili araçlarda yetkili servis diretmesine son

Yetkili servislerin sağladığı hizmet karşılığında aldığı fahiş ve yüksek fiyatlara son geldi. Özel servislerin hizmet sağladığı bu konuda %20 ile %40 arasında fiyat avantajı bulunmakta.

İstanbul Barosu’ndan Avukat Zeynep Yıldırım’ın  konuyla ilgili yaptığı  açıklama şöyle:

Rekabet Kurumu’nun yayınladığı 2017/3 sayılı Motorlu Taşıtlar Sektöründeki Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği ile garanti kapsamındaki aracın periyodik bakımının yetkili servis yerine, özel serviste yapılması ile aracın garantiden çıkmayacağı düzenlendi. Mülga 2005/4 sayılı tebliğde de bu düzenleme mevcuttu.

Doğru yerde bakım hizmeti alıp, doğru malzeme ve parça kullanıldığı takdirde; araç garanti kapsamından çıkmış olmaz.

Yani, aracın bakımının yapılacağı özel servisin de ehil olması, TS 12047 nolu hizmet yeterlilik belgesine sahip olması gerekmektedir.

Bakım hizmetinde kullanılan ürünlerin TSE standartlarına uygun olması gerekir. Mümkünse aracın yetkili servisinde kullanılan ürünlerin kullanılması uygun olacaktır. Yani orijinal veya eşdeğer kalitedeki yedek parçaların kullanılması gerekir. Örneğin bakım için, üretici firma tarafından tespit edilen standartları taşıyan yağların kullanılması gerekir.

Yapılan işin ve değişen parçaların detaylarıyla faturaya işlenmesi talep edilmelidir. Ajansoto.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ