Otomobil Haber

ESP NEDİR, NE İŞE YARAR?

ESP nedir, ne işe yarar sorusunun cevabı, hayati derecede önem taşır. Zira bu sistemin çalışma yapısını bilmek, doğru kullanım noktasında işinize yarayabilir.

ESP NEDİR, NE İŞE YARAR?

ESP nedir, ne işe yarar sorusuna gelmeden, bu sistemin önemine parantez açmak gerekir. Teknoloji ile birlikte hayatımıza giren yardımcı güvenlik donanımı sayısı artmıştır. Yardımcı güvenlik donanımları, aktif güvenlik donanımları kadar önemlidir. Fren sistemi ya da hava yastığı kaza anı için önem taşırken, ESP gibi yardımcı donanımlar kaza yapılmaması için yardımcı olan sistemlerdir.

ESP NEDİR?

ESP nedir sorusunun cevabını iki dilde verebiliriz. ESP aslında bir kısaltmadır ve açıldığında Electronic Stability Program şeklindedir. Türkçe anlamı ise Elektronik Stabilite Kontrol olarak bilinir. Söz konusu sistem, aniden direksiyon kırdığınızda aracı dengede tutmak ve yolda kalma kararlılığını sürdürmek için görev yapar. Böylece, ani manevralarda aracın devrilmemesi için kritik bir rol oynar. Görevini yerine getirirken de bazı ekipmanlara ihtiyaç duyar.

ESP NASIL ÇALIŞIR?

ESP nasıl çalışır sorusu, sistemin detaylarını öğrenmemiz için bize yardımcı olur. Sistem, tehlike anlarda doğru hamle yapabilmek için arka planda sürekli çalışır vaziyette bulunur. ESP sistemi, sürücünün hareketlerini ve manevralarını sürekli olarak kontrol eder.  Aracın önüne aniden bir şey çıktığında ya da öndeki araç fren yaptığında manevraya sürücüler direksiyonu çevirmeye kalkışır. Pek çok araç böyle bir durumda manevra yapamaz ve aracın önü düz doğrultuda kayar. Araç viraja gerektiğinden fazla girdiğinde de benzer durum yaşanabilir. Bu esnada teker hız algılayıcıları ile ön taraftaki lastiklerin kontrolden çıktığını anlar. Daha sonra ESP sistemi devreye girer kendi algılayıcı ekipmanlarını sahaya sürer. Bu algılayıcılar aracın kaydığı yön ile sürücünün gitmek istediği yönü tespit eder. Sürücünün istediği yön ile aracın gittiği yön arasındaki farkı hesaplar. Daha sonra sürücünün isteğini yerine getirmek için hamle yapar. Eğer sürücü sağ tarafa gitmek istiyorsa ESP sistemi arka sağ tekerleğe fren gücü uygular. Bunun sonucunda aracın burnu istenilen yöne çevrilebilir. ESP sistemi, kaygan yollarda da devreye girerek aracın dengede kalmasına yardımcı olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ