Otomobil Haber

En sık rastlanılan araba arızaları nelerdir?

İster sıfır ister ikinci el olsun mutlaka er yada geç arıza olması yada aksi giden bir şeylerin olması söz konusu olabilir. Bu durum kullanıcılar için çok can sıkıcı ve bir an önce halletmesi gereken bir durum haline geliyor. Sık sık rastlanılan araba arızaları da bizi yolda bırakan problemler haline geliyor. İsterdik ki bu durumlarda karşılaşıldığında ne yapmalısnız diye bir haber yapmış olalım ama bu haberimizde, hangi arızalara en sık rastlanılıyor onu işleyeceğiz. Belki bir tüyo bulduğumuzda arızaların çözümü hakkında da haber yaparız ama şimdilik En sık rastlanılan araba arızaları nelerdir? Sorusunun cevabını okuyacaksınız.

Adnan Vardarlı

Adnan Vardarlı

İster sıfır ister ikinci el olsun mutlaka er yada geç arıza olması yada aksi giden bir şeylerin olması söz konusu olabilir. Bu durum kullanıcılar için çok can sıkıcı ve bir an önce halletmesi gereken bir durum haline geliyor. Sık sık rastlanılan araba arızaları da bizi yolda bırakan problemler haline geliyor. İsterdik ki bu durumlarda karşılaşıldığında ne yapmalısınız diye bir haber yapmış olalım ama bu haberimizde, hangi arızalara en sık rastlanılıyor onu işleyeceğiz. Belki bir tüyo bulduğumuzda arızaların çözümü hakkında da haber yaparız ama şimdilik En sık rastlanılan araba arızaları nelerdir? Sorusunun cevabını okuyacaksınız.

Sıfır kilometre bir otomobil alsanız da ikinci el araba alsanız da eskime, zamanla yıpranma, kaza ya da yanlış kullanım arabalarda arızaya neden olabilir… Peki, en sık rastlanan oto arızaları nelerdir?

Marş Basmaz

Marş ile ilgili sorunlar genellikle aküdeki bir arızaya işaret eder. Marş basmıyorsa akü boşalmış ya da akü kutup başları gevşemiş olabilir. Sorunun aküden mi başka bir neden mi kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için farlar, müzik sistemi gibi aküye bağlı aksamı kontrol edebilirsiniz. Eğer bunlarda bir sorun yoksa marş basmamasıyla ilgili problem aküden kaynaklanmıyor demektir.

Marş Bastığı Halde Araba Çalışmaz

Çok sık rastlanan bir arızadır. Marş bastığı halde araba çalışmıyorsa sorun bujilerle ilgili olabilir. Buji kontrolü yapılmalıdır.

Motordan Kötü Sesler Gelir

Motordan adeta ciyaklama sesi duyduğunuzda çok endişelenebilirsiniz. Çünkü bu rahatsız edici ses, önemli bir hasar olduğunu hissettirir. Özellikle motoru çalıştırdıktan hemen sonra tok olmayan kötü bir ses duyuyorsanız, vantilatör kayışı gevşemiş ve motor aşırı derecede ısınmış olabilir.

Motor Geç Çalışır

Motorun geç çalışması önemli bir arızadır. Supap ayarı, distribütör soğutması ve buji kaynaklı olabilir.

Araç Çalışınca Koku Gelir

Bazen arabanızı çalıştırdığınızda kötü bir koku gelir. Bu koku size bir şeylerin kötü gittiğini hissettirebilir. Kokunun nedeni aşağıdakilerden biri olabilir:

LPG sızdırması olabilir ki çok tehlikelidir.
Egzozdan çiğ gaz çıkması
Radyatörden su kaçağı olması
Motorun hararet yapması

Araç Stop Eder

En sık yaşanan oto arızalarından biridir. Bu sıklıkla stop etmenin nedeni aşağıdakilerden biridir:
Fren merkezinde sorun olabilir

Karbüratörün düzensiz hava alması söz konusu olabilir.

LPG’li araçlarda bazen benzinle LPG birbirine karışır. Bu sızıntı aracın stop etmesine neden olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ