Otomobil Haber

Elektrik Motorlu Taşıtların Fiyat Yüksekliği Ülke Yönetimlerine Ne Mesaj Veriyor?

İbrahim Aybar

İbrahim Aybar

Merhabalar,

Geçen haftaki yazımda; bir yandan otomotiv endüstrisi elektrik motorlu taşıt üretimine hızlı dönüş yaparken, diğer tarafta fiyatlardaki yüksekliğin çıkardığı sorunlara değinmiştim.

Continental tarafından bu hafta yayınlanan Mobility Study-2022 isimli rapora göre, yüksek enflasyon ve enerji fiyatlarındaki önlenemez yükselişin Almanya’da elektrik enerjisi kullanan taşıtlara geçişe fren etkisi yaptığı belirtiliyor. Zira tüketicilerin ulaşımlarını uygun maliyetle sağlayamama endişesi giderek yükseliyor.

Yapılan araştırmalar, Alman vatandaşlarının %44 ünün gelecekteki ulaşımlarını elektrik enerjisi ile sağlamayı düşündüklerini gösteriyor.

Önemli oranda  Alman vatandaşları ise çevre dostu ulaşım çözümlerinin artan fiyatlar karşısında öncelik olmadığını düşünüyor. Yani, maliyetler tercihleri etkiliyor. Çevre dostu taşıtların fiyatları fosil yakıt tüketen taşıtlara nazaran pahalı ise tüketicilerin yarısı bu dönüşüme kendisini hazır hissetmiyor. Düşük maliyeti olursa elektrik motorlu taşıtları tercih edeceklerinin mesajını veriyorlar.

Tüketicilerin büyük çoğunluğu, sıfır emisyonlu taşıtların çoğalması için ülke yönetimlerinin daha fazla teşvik vermelerini gerekli görüyor.

Continental tarafından yapılan bu çalışma, elektrik enerjisiyle yapılacak ulaşımda halen yüksek maliyet, yetersiz şarj altyapısı ve menzil gibi kısıtların devam ettiğini gösteriyor.  https://www.smart-energy.com/industry-sectors/electric-vehicles/

Çalışma boyunca tapılan ankete yanıt veren Alman vatandaşların üçte ikisi, elektrik motorlu taşıtların satın alma ve işletme maliyeti konusunda tam olarak bilgi sahibi olmadıklarını düşünüyor. Elektrik fiyatlarının %67 oranında artmış olması maliyet endişelerini artırıyor. Buna rağmen, tüketicilerin taşıtlarda kullanılan malzemelerin çevre dostu olmasına, sosyal standartlara ve tedarik sistemi içinde insan haklarına saygı duyulmasına önem verdiklerini görüyoruz.

Genel olarak ankete katılanların %73 ü, enerji maliyetlerindeki artış nedeniyle elektrik enerjisi ile yapılan ulaşımın uzun süre makul fiyatlarla sürdürülemeyeceği görüşünde.

Ankete katılanların %82 si, elektrik enerjisi ile yapılan ulaşımın makul maliyetle sürdürülmesinin devlet teşviklerine bağlı olduğunu düşünüyor. Yani, ulaşım sistemlerinin çevreye zararlı unsurlardan arınması devletin elinde.

Sonuç olarak bu çalışma da gösteriyor ki tüketiciler maliyet artışlarından rahatsız. Öyle ki otomotiv endüstrisindeki dönüşümün planlandığı zamanda yapılabilmesi bu rahatsızlık yüzünden risk altında diyebiliriz. O zaman devletler işi ciddiye alıp yeterli bütçe tahsis ederek dönüşümü desteklemeye devam etseler iyi olur.

Kurban bayramınızın esenlik içinde geçmesi dileklerimle,

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ