Otomobil Haber

EGR ve Partikül nedir?

Otomobilhaber olarak yeni nesil araçlarda sık duyduğumuz Egr valfi ve partikül filtresini sizler için araştırdık

Adnan Vardarlı

Adnan Vardarlı

EGR Valfi Nedir?

EGR (Exhaust Gas Recirculation)

EGR Valfi dışarı atılacak egzoz gazlarının bir kısmının tekrar motora girmesini sağlamaya yarar.
Bu sayede yanma odasındaki yanma reaksiyon hızı azalır ve yanma sıcaklığı düşürülmesi hedeflenir. Düşük yanma sıcaklığı, egzoz emisyon değerlerinin istenilen seviyeye azaltılmasını sağlamaktadır. Fakat motor tam yükte çalışırken EGR Valfi Motor Kontrol Ünitesi (ECU) tarafından devre dışı bırakılır , çünkü iyi bir güç kazancı için yanma odasında fazla miktarda oksijen bulunması gerekir.
EGR valflerinde oluşan problemin ana kaynağı; tıkanmasıdır. EGR Valfinin tıkanması nedeniyle oluşan bu problemi alternatif çözüm olarak; motor kontrol ünitesi’ne (ECU) yapılan yazılım müdahalesi ile iptal edilir. Yapılan bu işlem Motor Kontrol Ünitesi’nin (ECU) EGR Valfi kısmı ile alakalıdır. Kesinlikle kontrol ünitesinin ve aracın işletim sisteminin çalışmasına farklı bir etki yaratmamaktadır

Egr sistemi arızalanırsa ne olur ?

Araç motoru sarsıntılı çalışır veya çalışmaz.

Aracın çekiş gücü düşer.

Yakıt tüketimi artar.

Araç teklemeye başlar.

Arıza lambası yanar.

EGR İptali Avantajları

EGR İptali hizmeti aldığınızda;

Motor kurumları azalır.

Motor sarsıntılı çalışmaz.

Motor arıza ışığı egr kaynaklı yanıyor ise kesinlikle yanmayacaktır.

Yakıt miktarınız düşer.

Araç performansı 2 HP oranında yükselir.

EGR iptali nedir?

Orjinal isminden bahsedecek olursak, Exhaust Gas Recirculation olan EGR’nin gerçek ismi ise, Egzoz gazlarının devir daimi olarak tanımlanmaktadır. Bu üretilen EGR Valfinin çalışma sistemi ise silindir içinde üretilen ve dışarıya atılan egzozların gazınız temiz hava ile karışarak silindir içinde dönmesini sağlayan bölüm olarak bilinmektedir. Egzoz gazının kullanım miktarına da bildiğiniz üzere motor beyni karar vermektedir. Günümüzdeki araçlarda tamamen elektronik beyin kontrollü olan EGR valf sistemleri aktif olarak kullanılmaktadır.

Devir kesiciler nedir? 

Silindirlerin içinde oluşan yanma evresinde, Nitrik Oksit ve Azot Dioksit gibi zararlı gazların havaya atılmadan direkt olarak yanması sağlanır. Silindir üzerinden atılmış olan bu gazların bir kısmı dışarıya atılmaya devam ederken, bir yandan da yakılmaya çalışılır. Valfin kapasitesine göre emici olan manifolt içerisinde temiz hava ile karışır ve tekrardan yanma emri verilir.

Zararlı Gazların EGR Valfi İle Yakılması Sonrasında

Egzoz gazlının içerisindeki bütün emisyon değerleri hızlı şekilde düşmeye başlar.

EGR içerisinde bulunan silindir yanma sıcaklığı hızlı şekilde düşmeye başlar.

Hızlı şekilde yakılan gazların sıcaklığının düşmesi sonucunda motorunuz daha sağlıklı şekilde çalışmaya devam eder.

Egzoz gazlarının gazları tekrar tekrar yakması verimleri yükseltmektedir.

Cebinize de katkısı olan bu tekrar yakmalar ile daha güzel bir yakıt tüketimi yaparsınız.

EGR Valfi bozulduğunda ne yapılır?

Günümüz araçlarının motorlarında vazgeçilmez olarak adlandırılan bu EGR Valfi bildiğiniz gibi aktif olarak egzoz gazına maruz kaldığından zamanla kirlenir ve tıkanmaya başlar. Bu kirlenme ve tıkanma sonrasında da valf çalışmamaya ve aktif hareket etmemeye başlar. Bu tarz durumlara maruz kaldığınızda sizler için hazırladığımız belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.

Motorunuzun arıza lambası aktif bir şekilde yanmaya başlar.

Motor emisyon değerleri hızlı şekilde yükselir.

Motorunuzun çalışma sıcaklığı olağan durumdan daha fazla olur.

Yakıt tüketiminiz artar ve hızlı verim alamamaya başlarsınız.

Motorunuz sarsıntılı ve çok sesli çalışmaya başlar.

Devir durumu sıkıntı yaratır ve rölanti dengesi asla tutmaz.

Araç performansı düşer ve ani hızlanmalarda silkeleme yaşarsınız.

Valf değişimi olmadığı zamanlarda motorunuzda çatlaklar oluşabilir veya motorunuzu değiştirmeniz gerekebilir.

Motorunuzda kalıcı hasarlar oluşabilir ve bloklarınız ölü duruma geçebilir.

Tıkanmış valf temizleme

EGR valfi bildiğiniz gibi motorunuzun düzgün bir şekilde çalışması için önemli bir yere sahiptir. Mutlaka bakımı geldiğinde bakımı yapılmalı ve asla ihmal edilmemelidir. Egzoz gazının geçmiş olduğu bütün kanallarda biriken tozlar ve kurumlar basit bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu şekilde EGR valf de aktif bir şekilde kullanılabilmektedir. Fakat bazı zamanlarda bu kurum fazlasıyla sertleşebilir ve sağlam bir temizlik ihtiyacı duyabilir.
Sizler de bu temizliği aksatmadan yapmalı ve motorunuzun sağlığını düşünmek zorundasınız. Aksi halde kalıcı hasarlar ile karşılaşabilir ve fazlasıyla masrafa da girebilirsiniz.

Partikül Filtresi Nedir ?

Partikül filtresi (DPF) yeni nesil araçların egzoz sistemlerinde insan sağlığına ve çevreye minimum düzeyde zarar verilmesi için kullanılan bir parçadır. Parça tipik bir susturucuya benzese de içerisinde küçük gözenekler bulunur. Dizel motorun egzoz manifoldundan çıkan gazların ilk geçtiği yer partikül filtresidir. Partikülün kısaca anlamı da, tam olarak yanmamış sıvı veya katı maddelere denir.

Partikül Filtresi Çalışma Sistemi?

Partikül filtresi, basit bir yapıda görünse de işlevi büyüktür. Petek şeklinde gözeneklerden oluşan filtre egzozdan çıkan gazı dışarı atar. İşte, egzoz gazı içerisindeki çevreye çok zararlı olan bu maddeler peteklere yapışır ve çevreye zarar vermesi önlenir. Fakat, bu gözeneklerde biriken kurumlar gözeneklerde kalmazlar ve partikül kurumlarla tıkanır ve sonucunda motorun çalışması güçleşir, yakıt yakımı artar ve motor ısınır.

Partikül Filtresi Temizliği

Yüksek ısıyla temizleme işlemi araçta otomatik olarak uygulanan işlemdir. Partikül filtresini 700 dereceye ulaştığında kurumlar yakılarak dışarı atılır.
Partikül filtresini temizlemek için piyasada satılan birçok kimyasal bulunuyor. Genellikle, kimyasallar motorun yakıt deposuna koyulur ve bu kimyasallar yakıtla birlikte yandığında çıkan gazlar partikülün içerisinde peteklerin içerisindeki kurumu çözerek dışarı atılmasına etkendir
Filtre, araçtan sökülerek çeşitli kimyasallarla temizlenir.
Partikül filtresini, bilgisayardan orijinal programlı cihazlara jenerasyon yaparak temizleme yapılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ