Otomobil Haber

DÜZ VİTES ARABA NASIL KULLANILIR?

Düz vites araba nasıl kullanılır sorusu, araç kullanmayı yeni öğrenenler ya da otomatik araç kullanmaya alışanlar tarafından cevabı merak edilen bir sorudur.

DÜZ VİTES ARABA NASIL KULLANILIR?

Düz vites araba nasıl kullanılır sorusunun cevabı pek çok kişi tarafından araştırılır. Düz vites aynı zamanda manuel vites olarak da bilinir. Öncelikle belirtmek gerekir ki, manuel vitesli araba kullanmak otomatik vitesli araba kullanmaya göre daha zordur. Bununla birlikte; bazı sürücülere göre düz vitesli araba kullanmak otomatik vitesli araba kullanmaya göre daha zevklidir. İster otomatik olsun ister manuel, araç kullanırken şanzıman konusunda dikkat etmeniz gereken noktalar bulunur.

MANUEL ARABA KULLANIRKEN

Manuel araba kullanırken vites kolunun işlevi konusunda bilgi edinmeniz gerekir. Daha açık ifade etmek gerekirse; 1. vites, geri vites ya da diğer viteslerin hangi yönde olduğunu bilmeniz gerekir. Topuzu sola ve öne doğru ittiğinizde 1. vites, sola ve geri çektiğinizde 2. vitese geçersiniz. Vites topuzunu sağa sola çekmeden direkt ileri iterseniz 3. vites, direkt geri çekerseniz 4. vitese geçersiniz. Topuzu sağa çekip ileri yaptığınızda 5. vites, sağa çekip geri yaptığınızda 6. vitese geçersiniz. Geri vitese geçmek ise modelden modele göre farklılık gösterir ve geri vites ‘R’ harfi ile ifade edilir.

Manuel arabaya oturduğunuz zaman öncelikle vitesin boşta olup olmadığını kontrol edin. Vites boştayken aracı çalıştırın. Debriyaja basın ve aracı 1. vitese geçirin. Sol ayağınız debriyaj pedalının diğeri de fren pedalının üzerinde olsun. Daha sonra el frenini indirin. Ayağınız fren pedalının üzerindeyken diğer ayağınızı debriyaj pedalından yavaş yavaş çekin. Eğer araç titremeye başlarsa gitmeye hazır demektir. Kontrollü bir şekilde ayağınızı fren pedalından çekebilir ve gaz pedalına kontrollü bir şekilde basabilirsiniz. Araç hareket etmeye başlayınca da debriyajı tamamen bırakın.

MANUEL ARABA KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Manuel araba kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, ilk önce debriyaj kullanımı gelir. Her vites değişimden önce debriyj pedalına basmalı, vitesi değiştirdikten sonra ayağınızı çekmelisiniz. Bunun dışında, vites geçişlerini doğru devirlerde yapmalısınız. Aksi halde araç devirden düşer ve vites küçültmek zorunda kalırsınız. Bu durum uzun vadede araca zarar da verebilir. Doğru devirde vites değiştirme işleminden başka, vites yükseltirken sıralı bir şekilde gitmeniz tavsiye edilir. Yani 2. vitesteyken 3. vitese daha sonra 4. vitese geçmeniz gerekir. 2 vitesten 4. vitese atmanız önerilmez. Son olarak, yokuş aşağı inerken aracı kesinlikle boşa almayın.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ