Otomobil Haber

Dizelin sonu geldi mi?

Okay Arıç

Okay Arıç

Dizel motorlu araçlar, benzinli araçlara göre 10 kat daha fazla zararlı gaz salınımı yapıyor.

İlk olarak 2018 yılında Almanya’da Köln’de başlayan ‘dizel yasağı’ Hamburg, Stuttgart, Bonn ve Essen’in ardından geçtiğimiz sene İtalya’nın tarihi kenti Milano’da da uygulanmaya başlanmıştı.

Tüm dünyada üretimi yavaşlatılan dizel motorlu araçların 2030 yılında tamamen üretimden kaldırılması bekleniyor.

Tahminen Avrupa’nın tamamında 2030 itibariyle uygulanmaya başlayacak karar.

Türkiye de belki biraz daha ileri bir tarihte bu ülkeler arasına katılacak. Ancak şu gerçek ki dizel motorun geleceği karanlık.
Yeni emisyon kuralları, artan dizel otomobil yürütme maliyetleri ve çevre kirliliği üreticileri dizel motorlu otomobil modellerinden uzaklaştırmaya başladı.

Otomotiv sektörünün önde gelen markalarından biri olan Porsche artık dizel araç üretmeyeceğini açıkladı. Sonrasında Toyota benzer açıklamalar yaptı. Model bazında Fiat, Volvo, Skoda, Seat, Kia, Honda markaları da bu kervana katıldı. Gerekçeleri ise çevre kirliliğini artırması. Çoğu Avrupa şehrinde elektrikle çalışan otomobiller teşvik ediliyor. Türkiye’de ise her üç araçtan biri halen dizel.Markaların dizel motorlarının yerini benzinli ve hibrit teknolojili motorlar alıyor.

Türkiye’de yerli elektrikli aracın seri üretimine geçilmesinden birkaç sene sonra yeni araçların dizel motorlu olması yasaklanabilir. Bu nedenle dizel motorlara yatırım yapılırken orta vadede bu motorların kullanımdan kaldırılacağı gerçeğini gözler önünde tutmakta fayda görüyorum. Sağlıkla kalın.

Saygılarımla

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Çok bilgilendirici bir yazı. Keyifle okudum.

  2. Anonim dedi ki:

    İlginize teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ