Otomobil Haber

Dizel motor kalıcı mı oluyor?

Dizel motorlu araçlarla ilgili çok önemli gelişmeler yaşanıyor…

Levent Çezik

Levent Çezik

Dizel motor kalıcı mı oluyor?

Dizel motorlara ilişkin hemen her gün yeni bir açıklama yapılıyor…

Özellikle gelişmiş ülkelerde belli tarihler verilerek dizel motorların tamamen ortadan kaldırılacağına dair açıklamaları sık duyar olduk.

Dünyanın önemli otomobil üreticileri bir yandan ‘Dizele son vereceğiz’ türü söylemlerle kamuoyunu meşgul ederken, diğer yandan da tam gaz dizel motorlu araç üretimine devam etmekteler.

Daha önce size otomotiv sektöründe ‘Otomobilin Mesut Abisi’ olarak anılan Mesut Bıyık ile yaptığımız röportajı buradan yayınlamıştık.

Mesut abi, tüketiciyi dizelden vazgeçirmek için bu açıklamaların yapıldığını fakat bunun kısa vadede mümkün görünmediğini söylemişti. Daha birçok önemli gelişmeyi aktarmıştı…

Detayları https://www.otomobilhaber.com.tr/otomobilin-mesut-abisi-dizelgatei-yorumladi/7425 linkinden okuyabilirsiniz.

Dizel motorla ilgili Avrupa’da şok gelişme!

Şimdi size dizel motorla ilgili Avrupa kaynaklı çok şaşıracağınız bir gelişme hakkında bilgi aktarmak istiyorum…

Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği (ACEA) verilerine dayanan 5 Kasım 2018 tarihinde Brüksel kaynaklı bir rapor; yeni nesil dizel motor kullanan araçların AB standartlarında tanımlanan üst limitlerin çok altında NOx ve Karbon emisyonu yaptıklarını ortaya koydu. Üstelik bu yeni emisyon değerlerinin yollardaki gerçek sürüş şartlarında (RDE) elde edildiği vurgulandı.

Rapora göre; Euro 6d standartlarına uygun olarak üretilen 270 dizel motorlu araç test edildi. Gerçek sürüş şartlarında elde edilen emisyon değerleri, 2020 de zorunlu hale gelecek NOx sınırlarının oldukça altında. Test edilen 270 dizel motorlu araçlar ise halen satışı yapılmakta olan modellerden oluşuyor.

Bu yeni gelişme, söylenenin aksine dizel motorların orta vadede varlıklarını ve pazardaki ağırlıklarını kaybetmeyeceklerini ortaya koyuyor.

Şimdi soru şu: Acaba dizel motorlu araçlar ölüyor derken biraz aceleci olmuyor muyuz?

Detayları sektörün duayen ismi İbrahim Aybar’ın sitesinden okuyabilirsiniz…

https://ibrahimaybar.com.tr/2018/11/18/dizel-motorlarinin-gelecegi-kurtuluyor-mu/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ