Otomobil Haber


Corolla HB ile İstanbul surlarında gezersen ne olur?

Renginden midir? Tasarımından mıdır? Nedendir bilmiyorum. 1.2 Turbo Benzinli 116 beygir gücündeki Toyota Corolla HB ile İstanbul’un surlarında gezinmek istedim

Corolla HB ile İstanbul surlarında gezersen ne olur?

Hafta sonu sokağa çıkma yasağını da fırsat bilerek Suriçine doğru yola koyuldum. Otomatik olmayan koltuğu en rahat ve güvenli olacak şekilde ayarladım. Yani koltuğu, direksiyonu 45 derecelik açıyla tutacak konuma getirdim. Elektrikli yan aynaları ve dikiz aynasını da doğru açıya göre ayarladım. Ve tabi emniyet kemerimi takmamak olmazdı.

TEK DOKUNUŞ YETER

Start/stop düğmesine bastıktan sonra gündüz net bir görüntü veren geri görüş kamerasının da yardımıyla park ettiğim yerden çıkıp yola revan oldum. Yollar boş. E acelemde yok. Önce ferahlayayım diye tepemdeki düğmeye basıp otomatik açılır cam tavanı açtım. Daha sonra tek dokunuşla sol camı indirdim. Yüzüme dokunan, saçlarımı dalgalandıran rüzgarın sesine, 10 İnç’lik dokunmatik dijital ekrandan açtığım müzik de eşlik etti. Direksiyondaki tuşlar yardımıyla radyo frekansları arasında gezinirken Sezen Aksu’nun ‘Ah İstanbul’ şarkısında durdum.

Merak etmeyin geçen haftaki gibi şarkı söylemeyeceğim ☺ Sahil boyu yavaş yavaş yarımada sınırlarına doğru ilerlerken bir akaryakıt istasyonunda durdum. Kablosuz şarj özelliğinin olduğu bölmeye koyduğum telefonumu da alıp araçtan indim.

TOYOTA COROLLA HB NASIL KİLİTLENİYOR?

Kapının koluna dokununca kilitleniyor. Kahvemi alıp geldim. Yine kapının koluna dokundum ve bu kez araç açıldı. Güvenli ve konforlu sürüş sunan koltuğa oturduktan sonra hemen kol dayama ile vites topuzunun arasında duran iki bardaklıktan birine kahvemi koydum. Bu defa çift bölgeli otomatik klimayı açtım. İyi serinletti ama sağlığım için kısa süre sonra kapattım. Corolla HB’i İstanbul’un yoğun trafiğinde de kullandım. Bu yüzden şehir içinde atak bir araç diyebiliriz. Performansını ve yol tutuşu tatmin edici. Çift salıncaklı bağımsız arka süspansiyonlar da sürüşe olumlu etki eden detaylardan.

BAŞLAR VE AYAKLAR ÇOĞALINCA…

Sahilden içeriye doğru döndüm ve ancak tek aracın geçebildiği Silivrikapı’dan içeriye girdim. Surların hemen dibine yapılmış evlerin arasında Corolla HB ile dolaştıktan sonra tekrar Silivrikapı’ya geldim. Sur kapısını içindeki boşluğa aracı park ettim. Surla Corolla HB’i fotoğraf karesinde ölümsüzleştirmek için başladım çekmeye. O esnada 45 yaşlarında iki adam meraklı gözlerle yanıma doğru geldi ve: “Selamün aleyküm.” “Aleyküm selam” diye yanıt verdim. “Güzel araçmış. Allah kaza bela vermesin” deyip uzaklaştılar. Sonra surlardan sesler gelmeye ve kafalar gözükmeye başladı. 17-18 yaşlarında iki genç daha yanıma geldi, bir araca bir bana bakıp gitti. O arada, aracın fotoğraflarını çekmeye devam ediyorum. Bu sefer surların içinden gelen sese ilave olarak Silivrikapı’nın evlere bakan kısmından da sesler gelmeye başladı. Baktım ki ortam kalabalıklaşıyor, çok fazla baş ve ayak bana doğru geliyor. Hemen araca binip uzaklaştım.

İDEAL OLAN İKİ KİŞİNİN OTURMASI

Corolla HB’in en önemli özelliği olan güvenlik teknolojisinden bahsetmeden önce arka oturma alanı ve bagaj hacminden de bahsedeyim. Bu araçta ideal olan arkada iki kişinin oturmasıdır. Eğer 3 kişi binecekse biri muhakkak çocuk olsun. Ortaya rahatlıkla sığar. Tabi böyle olursa arka koltuktaki kol dayamadan ve önündeki bardaklıktan faydalanamazsınız. Ön kolçağın arkaya uzanan kısmında ne bir hava menfezi ne de bir USB girişi var. Sadece küçükten bir bölme var. Arka koltuklarda çocuk koltukları için bağlantılı noktaları da mevcut.

TEST ETTİĞİM EN ÜST DONANIM COROLLA HB’DE OLAN BAZI TEKNOLOJİK ÖZELLİKLER

– Yaya ve Bisikletli Algılama Özellikli Ön Çarpışma Önleyici Sistem

– Otomatik Yana Uzun Farlar

– Yorgunluk Tespit Sistemi

– Direksiyondan Kumandalı Şerit Takip Uyarı Sistemi

– Direksiyon Simidi Üzerinde Adaptif Hız Sabitleme Sistemi

– Direksiyon Simidi Üzerinde Ayarlanabilir Hız Sınırlayıcı Düğmesi.

361 LİTRE BAGAJ HACMİ

361 litrelik bagaj hacmi sunan Toyota Corolla HB’in ihtiyaç halinde arka koltuklarını yatırdığınızda daha geniş bir hacme kavuşacaksınız. Can ve mal güvenliğimiz için çok önemli olan teknolojik özelliklerle Corolla HB’i özelleştirebilirsiniz. Fabrika verilerine göre şehir içinde 7,1 litre yakıt tüketen Corolla HB ile 4 günlük test boyunca 9 litre yakıt performansına ulaştım.

 

Daha fazla teknik detaya ve fiyat bilgisiyle ilgili merak ettikleriniz olursa

https://www.toyota.com.tr/new-cars/corolla-hatchback/index.json

linkinden ulaşabilirsiniz.

Fırat İpek

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ