Otomobil Haber


‘Bu yıl pazarın geçen yılın üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz’

Nissan’ın B-SUV segmentindeki modeli Juke tamamen yenilenerek Türkiye’de satışa sunuldu…

‘Bu yıl pazarın geçen yılın üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz’

Yeni Nissan Juke, Genel Müdür Emre Doğueri‘nin de katılımıyla İstanbul Şile’de gerçekleşen test sürüşüyle basına tanıtıldı…

Otomobilhaber.com.tr / ÖZEL 

Yeni Juke’un tanıtımı sonrası Nissan Türkiye, Kuzey Afrika ve Bağımsız Devletler Topluluğu Genel Müdürü Emre Doğueri ile söyleşi yaptık.

Otomotiv sektörü açısından geçen yılı ve bugünkü öngörülerinizi paylaşır mısınız?..

Öncelikle sunu söyleyebilirim: 2020 yılı Pazar anlamında çok kuvvetli geçti, iyi geçti. Bir önceki yılı hatırlarsanız, Pazar 479 binlerde gerçekleşmişti, yanlış hatırlamıyorsam. Geçen yıl ise 773 binler seviyesinde bir Pazar oluştu. Ki bu da bizim aslında ne kadar bu tarz bu yoğunlukta bir krize kuvvetli bir şekilde cevap verebildiğimizi gösteriyor.

Ülkemiz pazar anlamında da son derece dinamik. Dolayısıyla 2020’nin devamında 2021’de pazar aynı şekilde olacaktır. Biz son derece pozitif ve olumlu bakıyoruz. Ocak ve şubat ayındaki hareketlilik de sonuçlarını önümüzdeki hafta göreceğiz, bunlara bir göstergedir.

‘Pazar, bu yıl geçen yılın üzerinde gerçekleşir’

Geçen yıl Avrupa pazarı daralırken, Türkiye pazarı büyük bir artış yaşadı. Bunun sebebini sadece bekleyen talebe bağlayabilir miyiz?

Bekleyen talep tabii ki… Biz 1 milyonluk pazarlardan geliyoruz. Geçen seneye baktığımızda ve önümüzdeki döneme baktığımızda bu hareketin devamı olacaktır. Avrupa’nın dinamikleri farklı, kendi içinde… Ama bizim daha dinamik bir yapımız var. Bunun otomotive yansıdığı son derece net.

İkinci el pazarında 8.2 milyonlar seviyesinde olduğu da, yüzde 5’ler seviyesinde artışla tamamlandığını da görüyoruz. Demek ki burada gerçek anlamda yatan bir mobilite ihtiyacından bahsedebiliriz ki, dediğim gibi tekrardan bu senenin iki ayındaki Pazar hareketliliği de bunlara iyi bir gösterge.

Bu yıl pazarı, geçen yılın biraz daha üzerinde bekliyoruz. Yılbaşında 850 bin tahminini yaptık. Ocak ayı son 10 yılın en iyisi çıktı. Şubat ayının da güzel netice vereceğini düşünüyoruz.

‘Bir talep varsa satışlara muhakkak yansıyor’

Dövizdeki aşağı yönlü bir hareketlenme sözkonusu. Sektör olarak aylar öncesinden program yaparak hareket ediyorsunuz. Döviz kurundaki beklentilerinizi ve yaşanan hareketin etkilerini değerlendirir misiniz?

Şöyle bakmak lazım… Dövizdeki hareketlilik, faizler keza, en sonunda tabi pazara etkileri oluyor ama bu Pazarın iyi bir şekilde oluşması önünde bir etken değil. Sonuçta bir talep varsa o satış olarak muhakkak yansıyor. Ben yine buradan hareketle aslında biz hiçbir şekilde kur tahmini veya faizle ilgili öngörülerde bulunmuyoruz. Biz elimizdeki koşullar, pazarın koşulları, buna uygun şekilde araçlarımızı müşterilerimizle buluşturmanın planlarını yapıyoruz. Onun için de kur veya faizden bağımsız olarak biz en iyi şekilde markamızı temsil etmenin peşinde olacağız açıkçası.

‘Bu yıl, 7.500 adet Yeni Nissan Juke satacağız’

Son olarak tamamen yenilenen Nissan Juke’un segmentinde yaratacağı etkiyi ve satış beklentinizi öğrenebilir miyiz?

Biz bu sene için toplamda 7.500 adetle yola çıktık. Yüzde 10’lar seviyesinde bir segment payı hedefliyoruz, Juke olarak. B-SUV segmentinin de aynı şekilde büyüdüğünü görüyoruz. Evet, aracımız gerçekten çok farklı. Bir kere en başta büyüyen boyutları, aks aralığı var. Bunun yanında giriş donanımından itibaren çok belirgin özellikleriyle de geliyor. Bu anlamda bakıldığında değişen dizaynı, büyüyen boyutları ve ileri teknolojisiyle Yeni Juke aracımızdan gerçekten çok güzel sonuçlar bekliyoruz biz.

Emre Doğueri, geçen hafta tanıtımı yapılan Yeni Qashqai’nin ise yıl sonuna doğru Türkiye’de satışa sunulacağını söyledi… Levent Çezik / Şile 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Bizde inandık. Bu fiyat parametresi ile 7500 adet satılması imkansız.

BİR YORUM YAZ