Otomobil Haber

Bu hamle araç satışlarını artırır

Toyota hariç yerli üretim yapan Fiat, Honda, Hyundai, Renault, 3 kamu bankasıyla anlaşarak tüketiciyi uygun kredi imkanıyla sıfır araç sahibi yapacak

Bu hamle araç satışlarını artırır

Bu hamle araç satışlarını artırır

Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 325 baz puan düşünmesinden sonra gözler bankalara çevrilmişti. Bunun üzerine 3 kamu bankası Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Türkiye’de üretilen binek ve ticari taşıtlar için kredi faiz oranlarını yüzde 0,49 ve 0,69 aralığına düşürdü. Yerli üretimi desteklemek için yapılan bu hamleye Fiat, Honda, Hyundai ve Renault dahil olurken Toyota bu faiz indiriminin dışında kaldı.

Milat Gazetesi Otomotiv Editörü Fırat İpek’in haberi…

İki hafta önce Merkez Bankası faiz indirimine gitti. Bu gelişme otomotiv şirketlerinin ve otomobil tutkunlarının dikkatini bankalara çevirdi. Araçların yaklaşık yüzde 60’ının kredi ile satıldığı gerçeği bankaların, Merkez Bankası’nın faiz indiriminin taşıt kredi oranlarına yansıtması beklentisini ortaya çıkardı. Biz de sektör temsilcilerinin de görüşlerine yer verdiğimiz ‘Hadi bankalar sizi görelim’ başlıklı haberimizle bankalara çağrıda bulunduk.

Hükâmet yine mevzuya el attı ve beklenen indirim haberi geçtiğimiz günlerde geldi. 3 kamu bankası yerli üretimi desteklemek adına Türkiye’de üretim yapan otomotiv markalarıyla iş birliği gerçekleştirdi. Bu anlaşmaya göre maliyetin bir kısmını markalar, bir kısmını da bankalar karşılayacak.

Toyota anlaşmaya dahil olmadı

Bu anlaşma çerçevesinde Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank binek ve ticari taşıtlar için kredi faizini aylık yüzde 0,49 ve 0,69 aralığına düşürdü. Binekte Toyota hariç Fiat, Honda, Hyundai, Renault ile ticaride Fiat, Ford, Isuzu, Karsan ve Temsa’yla yapılan iş birliği kapsamında Otomotivde Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi Paketleri hazırlandı. Hazırlanan paketler doğrultusunda, fiyatı 50 bin ila 120 bin arasında bulunan sıfır kilometre binek araçlarda 18-36 ay vade için aylık faiz oranı yüzde 0,49-0,69 bandında uygulanacak. Fiyatı 72 bin ila 120 bin arasında değişen sıfır kilometre ticari araçlarda ise 30-60 ay vadeli kredi; aylık yüzde 0,49-0,69 faiz oranı ile kullanılabilecek. Kampanya, 1 Ekim-31 Aralık döneminde geçerli olacak.

Murat Berkel: Satışlarla birlikte üretim de artacak

Faiz indirimi ile ilgili konuşan Hyundai Assan Genel Müdür Yardımcısı Murat Berkel, “Faizlerde son dönemlerde yaşanan düşüş trendinin otomotiv satışları üstünde olumlu etkisi olduğunu gözlemliyorduk. Müşterinin menfaatine yönelik yapılan bu faiz indirimi, sıfır araçlar kadar ikinci el piyasasının da hareketlenmesini beraberinde getirecektir. Ayrıca yerli araçlar için yapılan bu uygulama, sanayimizin de ilerlemesi için oldukça önemli çünkü satışların artması, iç pazar için yapılan üretimin de artmasını sağlayacaktır” ifadesini kullandı.

Berk Çağdaş: Pazar 450 bini görecek

Üç kamu bankasının taşıt kredi faizini düşürmesi adımının sektör açısından çok önemli olduğunu belirten Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, “1 Ekim’de başlayacak ve yıl sonuna kadar sürecek bu kampanya, tüketiciye ödeme kolaylığı sunması açısından çok büyük önem arz ediyor” dedi. Çağdaş, “Türkiye’de satılan her 100 otomobilin asgari 60’ı krediyle satılıyor. Bu yüzden kredi faizlerinin tüketicinin finanse edebileceği aylık ödeme seviyesine gelmesi memnuniyet verici bir gelişme. Bu gelişme pazarı 450 bin seviyesine taşıyacak” diye konuştu.

Haydar Yenigün: Firmalara mali yük getirecek ama…

Kamu bankalarının otomotiv sektöründe yerli üretime özel kredi faiz oranları sağlamasıyla ilgili görüşlerini bildiren Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Kredi faizlerinin düşmesi otomotiv pazarında ciddi bir hareketlilik sağlayacak. Tabi bu uygulamada maliyetin bir kısmını bankalar bir kısmını da şirketler karşılayacak.

Bu durum küçülen iç pazarda, düşük faizli kredi beklentisi nedeniyle bir hareketlilik sağlayacaktır.

Ancak beraberinde, zaten kârsız satış yapan firmalara ilave malî yük de getirecektir.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. cem dedi ki:

  hiçbir halta yaramaz bakın göreceksiniz

 2. can dedi ki:

  bakalım neler yapacaklar merak ediyorum

 3. Ecevit Çalımbay dedi ki:

  Hadi bakalım inşallah olumlu yönde etkiler

 4. salih dedi ki:

  göreceğiz ne kadar artıracak ben hiç sanmıyorum ama hayırlısı

BİR YORUM YAZ