Otomobil Haber

Biz yazdık Karayolları yanlıştan döndü

Adnan Vardarlı

Adnan Vardarlı

Otomobilhaber olarak uzun süredir üstüne düşerek yazdığımız fazla miktarda ceza alındığını ifade ettiğimiz otoban geçiş cezalarının yeniden düzenlenmesi kararı resmi gazetede yayımlandı.

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) sorumluluğu altında bulunan otoyollar ile karayollarında ücret ödemeden geçenlere uygulanacak idari para cezası düşürüldü.

Resmi Gazete’de yer alan konuya ilişkin yönetmelik değişikliğine göre, daha önce bu yollardan ücret ödemeden geçenlere ‘o güzergahın en uzun mesafesi’ esas alınarak uygulanan idari para cezası ‘geçiş ücreti ödemeden giriş çıkış yaptığı mesafe’ göz önüne alınarak tahsil edilecek.

10 KATA KADAR OLAN CEZA DÜŞÜRÜLDÜ

Bu kapsamda, ücretsiz geçiş yapanlara, geçiş ücreti ödemeden giriş çıkış yaptığı mesafeye ait ücretin 10 katı kadar uygulanan idari para cezası miktarı, mesafenin dört katına düşürüldü.

Değişiklikle ayrıca, ücretlerini ödemeden geçiş yapanlardan, ödemesiz geçiş tarihini izleyen yedi gün içinde yükümlü olduğu geçiş ücretini usulüne uygun olarak ödeyenlerin, bu cezadan muaf tutulması uygulamasında ödeme süresi de 15 güne çıkarıldı.

Başka bir deyişle; 4 liralık bir yerden geçtiğinizde otoban toplamı 25 lira ise size 250 TL ceza kesiliyordu.

Yeni uygulamada 16 TL’ye indirilmiş oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ