Otomobil Haber


Bir uçan otomobil de ABD’den geldi

Otomotiv sektörünün geleceği olarak görülen uçan araçlara Asya ülkelerinden sonra ABD otomotiv endüstrisi de kayıtsız kalmadı. Daha önce Toyota, Hyundai ve Geely gibi üreticilerin üzerinde çalıştıkları uçan araçların bir benzerini, ABD’li üretici General Motors (GM) da tanıttı.

Bir uçan otomobil de ABD’den geldi

Tüketici elektroniği fuarı CES 2021’de uçan aracı hakkında bilgiler paylaşan GM, aracın dikey iniş ve kalkış yapabileceğini, havada yaklaşık 90 km/s hıza ulaşılabileceği bildirdi. Aracın ne zaman piyasa çıkacağı ise paylaşılmadı. Dünyadaki gelişmelere paralel olarak Türkiye’de de yerli uçan araba geliştirme çalışmaları devam ediyor.

Otomotiv markalarının son yıllarda teknoloji fuarlarında yer alma geleneği bu yıl da bozulmadı ve ABD’li otomotiv üreticisi General Motors (GM),tüketici elektroniği fuarı CES 2021’de yeni teknolojilerini tanıttı.GM’in tanıtımını gerçekleştirdiği yenilikler arasında grup markalarından Cadillac‘ın uçan otomobil konsepti ilgi uyandırdı.

Uçan aracın dikey olarak kalkış ve iniş yapabildiği belirtilirken, yolcularını havada taşıyabileceği aktarılıyor.

Aracın havada yaklaşık 90 km/s hıza ulaşılabileceği de verilen bilgiler arasında. Yüzde yüz otonom araçta 90kW gücünde elektrikli motor ve GM’in Ultium bataryalarının görev yapacağı belirtildi. GM Tasarım Müdürü Mike Simcoe, “Uçan araçlar, GM’in geleceğinde kritik rol oynayacak” dedi.

ABD’li üretici, önceki günlerde elektrikli araç vizyonu kapsamında logosunu da değiştirmişti.

ASFALTTA GİDEN ARAÇ DA TANITTI

GM, etkinlikte bir de elektrikli bir ‘uçmayan’ konsept araç tanıttı.

Günümüz vanlarından esinlenilen konsept aracın kayan kapıları ve panoramik cam tavanı bulunurken, koltuk düzeninin de karşılıklı olduğu görülüyor.

Biometric sensörler, sesli kontrol ve el hareketleri ile kontrol mekanizması gibi teknolojilere VTOL’de yer verildiği açıklanıyor.

Otomotiv markaları bir süredir uçan otomobiller üzerinde çalışıyor. Bu markalar çoğunlukla Asya ülkelerinde faaliyet gösteriyor. Geçtiğimiz dönemde Japon Toyota, Koreli Hyundai ve Çinli Geely de uçan otomobil konseptleri hakkında bilgi paylaşmıştı.

TÜRKİYE DE GELİŞTİRİYOR

Yerli otomobil TOGG ile birlikte, Türkiye’de yerli uçan araç da geliştiriliyor.

Baykar tarafından milli kaynaklar ile geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan arabası ‘Cezeri’, geçtiğimiz Eylül ayında ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı.

Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği 230 kg’lık ön prototip, uçuş testlerinde 10 metre yükseldi. Cezeri‘nin, tamamen otonom olarak uçabildiği ve akıllı uçuş sistemine sahip olduğu belirtiliyor. (Habertürk)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ