Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Otomobil Haber

Aracınızın lastiği patlarsa ne yapmalısınız?

Aracınızın lastiği patlarsa ne yapmalısınız?

Araçların en önemli donanımlarından biri lastiklerdir. Aracın yol ile temasını sağlayan lastikler, sürücüleri trafik kazalarından koruduğu gibi, bakımsız lastikler de trafik kazalarına neden olmaktadır.
Lastik patlaması, Türkiye’de sürücü ve yaya kusurlarından sonra en çok kazaya neden olan araç kusurudur. Peki, hangi durumlar lastik patlamasına yol açar? Lastik patladığında ne yapılmalıdır

Bir sabah işe gitmek üzere evden çıkıp, arabanıza yaklaştığınızda lastiklerden birinin patlamış olduğunu görebilirsiniz
Araçlara ait lastikler, her ortamda patlayarak araç sahiplerine sıkıntılar yaşatabilmektedir. Ancak Yolda Giderken Lastik Patlaması yaşayanlar ciddi kazalara da neden olabilir. Güvenli bir sürüş için, yolculuk esnasından patlama yaşandığında neler yapmamız gerektiği, öncesinde alınması gereken önlemler ve dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda yeterli derecede bilgi sahibi olmalıyız.

Araç seyir halindeyken lastiğiniz patlarsa, atacağınız en önemli adım sakin kalmak ve panik yapmamak olacaktır. Hangi lastiğin patladığı önemsenmeksizin, patlama esnasında ve sonrasında direksiyonu sıkıca kavramak ve aracın herhangi bir yöne kaymasını önlemek hayati önem taşır. Özellikle yüksek süratlerde yapılan bu davranış hayat kurtarır. Patlama sonrası araçlar hangi lastik patladıysa o yöne doğru kayma eğilimi gösterecektir.
Eğer kaymayı önleyemezseniz araç takla veya spin atabilir.
Aracın yavaşlaması için birden frene basmak yerine, yavaş yavaş basarak kontrollü durmayı gerçekleştirmek gerekir.
Peki, seyir halindeyken lastik patlamasının nedenleri nelerdir?

Lastiğiniz ömrü bitmiş, eskimiş olabilir. Eskiyen lastikler yolda lastiğin üzerinden geçtiği taş vb. maddeler yüzünden yırtılarak patlayabilir.

Ayrıca sıcaklık farklılıkları da ömrü biten lastiğin patlama nedenlerinden biridir. Lastik üzerinde oluşan baloncuklar varsa, bu baloncuklar seyir halinde lastiğin patlamasına ya da yırtılmasına neden olabilir. Bu tip lastikler değiştirilip, yenilenmelidir. Özellikle seyir halinde lastik patlamalarını önlemek için, araçlara binmeden önce lastiklerin görsel kontrolleri yapılmalıdır.

Lastik havaları kontrol edilmelidir. Lastiğe giren bir madde olup olmadığı dikkatle incelenmelidir. Varsa inik lastikler, lastik üzerinde belirtilen uygun basınç değerlerine göre şişirilmelidir. Her 50 bin kilometrede bir lastiklerin balans kontrolleri yapılmalıdır. Lastikler üzerindeki dişlerin, erimediğinden emin olunmalıdır.

Özellikle otoyolda yada park sorunu olan yerlerde yada sol şeritte durup kesinlikle lastik değiştirmeyin. Yavaş yavaş dörtlüler yanık vaziyette güvenli bir alana gidin. Patlak lastik üzerinde gitmek tekere zarar verebilir veya hiç kullanılmayacak hale gelebilir ama hiçbir şey sağlığınızdan ve hayatınızdan önemli değil.

Uzun yolculuklarda sürekli hızlı seyir lastiklerin aşırı ısınmasına bunu sonucunda da yol tutuşunun zayıflamasına neden olur bu yüzden her 1 saatte aracı dinlendirip lastiklerin soğumasını sağlayın.

Lastikler iyi görünse de her 2 yılda yada 50.000 kilometrede yenileyin.
Aracınızda her türlü güvenlik sistemi olsa dahi lastikler kötü ise her an zor durumda kalabilirsiniz.

Son olarak, ömrü biten kullanılması uygun olmayan lastikleri, aracınıza uygun marka ve modeldeki lastiklerle değiştirerek güvenli bir sürüş sağlayabilir ve yolda giderken lastik patlaması gibi sorunlarla karşılaşma olasılığınızı neredeyse imkânsız hale getirebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ