Otomobil Haber


Araç sahiplerinin hayatlarını kolaylaştıracak 7 bilgi

Günümüzde kullanılan ve hayatı kolaylaştıran arabalar pek çok özelliğe ve faydaya sahiptir. Günlük hayatın önemli parçası haline gelen arabalar hakkında sahip olunacak bazı bilgiler araç sahiplerinin hayatını kolaylaştırmanın yanı sıra maddi kayıplarından da önüne kolayca geçmektedir. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle müşterilerine hizmet veren Generali Sigorta, araç sahiplerinin hayatlarını bir nebze de olsa kolaylaştıracak ve olası masrafların önüne geçecek öneriler paylaştı.

Araç sahiplerinin hayatlarını kolaylaştıracak 7 bilgi

Hangi motor yağı aracım için uygun?

Çoğu otomobil kullanıcısı motor yağının araç için önemi ve işlevi konusunda bilgi sahibi değildir. Motor yağının aracın motorundaki en önemli özelliği aşınmayı önlemesidir. Motor yağı seçimi yaparken araç için uygun olan yağ belirlenmelidir. Uygun yağa dair bilgileri aracın kullanma kılavuzunda kolayca bulmak mümkündür.

Lastikleri nasıl şişirmeliyim?

Araç kullanıcıları lastiklerin gereğinden az ya da fazla şişirilmesinin yakıt tüketiminde tasarruf sağlayacağını düşünür. Ancak lastiklerin hava basıncının az ya da fazla olması yakıt tüketiminde tasarruf sağlamadığı gibi lastiğin kendisinin yanı sıra aracın sürüş şeklini de önemli oranda etkiler. Bu nedenle doğru lastik hava basıncı için mutlaka otomobilin kitapçığı kontrol edilmeli veya servis yetkilisinden bilgi ve yardım alınmalıdır.

Su kaçaklarının önüne nasıl geçebilirim?

Araçların silindir, devir daim pompası gibi farklı aksamlarında su kaçakları meydana gelebilir. Ani arızalanmalara neden olan bu su kaçaklarının önüne geçmek için hortumların eskimiş veya yıpranmış olup olmadığı belirli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Olası bir yangının önüne nasıl geçebilirim?

Araçlarda oluşan yangınlar oldukça tehlikelidir ve bunun için mutlaka önlemlerin alınması gerekir. Araçta yangın çıkmasının nedenleri arasında benzin hortumlarının yıllar geçtikçe aşınmaya uğraması ve fren baltalarında oluşan ısınmalar yer almaktadır. Herhangi bir yangına maruz kalmamak için bu iki noktanın kontrolü de önem taşımaktadır.

Araçta direksiyon titremesi olursa ne yapmalıyım?

Araca hareket için komut veren direksiyon hem sürüş güvenliği hem de sürüş konforu için büyük önem taşır. Motorlu araçlarda direksiyon titremesi gibi direksiyon sorunları görülebilir. Bu durum, genelde eskimiş ya da hasarlı motor takozlarından kaynaklıdır. Araçta direksiyon titremesi varsa hızlıca oto servis desteği alınmalıdır. Aksi halde kısa süre içinde aracın farklı parçalarında da sorun ortaya çıkma ihtimali söz konusudur.

Fren lambası yanmıyorsa ne yapmalıyım?

Fren lambasının yanmıyor olması ampulün çalışmamasından, sigortalardaki olası problemlerden ya da fren müşürünün arızalanmasından kaynaklanabilir. Fren lambası yoldaki diğer taşıtlar ile iletişim için kritik bir ikaz cihazı olduğundan yokluğunda mümkünse trafiğe çıkılmamalı ve en kısa süre içerisinde tamir edilmelidir.

Kasko neden önemli?

Ani araç arızalarından kaynaklanan yolda kalma durumlarında kasko sigortası yardımıyla sigorta şirketlerinden kolayca yardım desteği alınacağı, can ve mal güvenliğinin sağlanacağı unutulmamalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ