Otomobil Haber

ANTİFRİZ NE İŞE YARAR?

Antifriz ne işe yarar sorusunun cevabı, bu maddenin içeriğinin altında yatar. Özellikle kış aylarında kullanımı artan antifriz, araç için oldukça önemlidir.

ANTİFRİZ NE İŞE YARAR?

Antifriz ne işe yarar diye soranların karşısına çıkan ilk cevap, donmayı önlemek olarak öne çıkar. Ancak, bu önemli sıvının tek görevi bu değildir. Kış aylarında kullanımı artan antifriz bir alkol çeşididir. Farklı renklerle müşteriye sunulur. Bunun iki sebebi bulunur. İlki, herhangi bir sızıntı durumunda diğer sıvılardan ayırt edilmesi içindir. Diğer sebep ise müşterilerin hangi tip antifriz kullandığını bilmesi içindir, çünkü antifrizler renklerine göre birbirinden ayrılır. Dolayısıyla üretici firmalar tarafından renklendirme işlemine tabi tutulur. Bu şekilde antifriz nedir sorusunu cevapladığımıza göre faydalarına geçebiliriz.

Antifrizin Önemli Faydaları

Antifrizin faydaları arasında en önemli olanı, en çok bilinen görevidir. Aracın soğutma sistemi içerisinde yer alan suyun donmasını önlemek. Bunu, donma seviyesini çok daha aşağı seviyelere çekerek yapar. Böylece soğutma sistemi üzerinde donma kaynaklı oluşabilecek sorunlara karşı önlem niteliği taşır. Donmanın yanı sıra kaynama tehlikesine karşı da önemli bir sıvıdır. Antifriz, soğutma sistemi içerisindeki suyun kaynama noktasını yukarıya çekerek hararet tehlikesinin önüne geçer.

Antifriz kullanmanın bir başka faydası ise aşındırıcı maddelere karşı koruma olarak ön plana çıkar. Böylece, bakımlarını da düzenli yaparak aracın motorunu daha uzun süre kullanabilirsiniz. Antifriz, araçta bulunan sirkülasyon pompasının verimliliğini arttırmaya da yardımcı olan bir maddedir. İster otomobil olsun ister de başka taşıt, antifriz seçiminde aracınıza uygun olan ürünü seçmeniz önemlidir.

Arabaya Antifriz Nasıl Eklenir?

Arabaya antifriz eklemek isteyenler bu işi benzin istasyonlarındaki görevlilerden yardım alarak yapabilir. Yine de kendiniz eklemek istiyorsanız, öncelikle motorun soğuk olmasına dikkat etmeniz gerekir. Kaputu açtığınızda aracın radyatörünü görürsünüz. Radyatör ve yedek su kapağını açın. Radyatörün altında yer alan tahliye kapağından içerideki suyu boşaltın. Ardından kapağı sıkıca kapatın. Antifrizi yavaşça radyatöre dökün. Üzerine de saf su ekleyin. Radyatör tamamen dolunca motoru çalıştırın. Motorun çalışmasıyla bir miktar su kaybolur. Su normal seviyeye ininceye dek ekleme yapın. Son olarak kapağı kapatın. Tüm bunları bilseniz bile, araca antifriz koymak dikkat gerektiren bir iştir ve bazen ek sıvılar gerekebilir Bu sebeple en doğrusu işi uzmanına bırakmaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ