Otomobil Haber

Ağustos ayında satışlar düşer endişeye gerek yok

Her dönem Ağustos ayında otomotiv satışları düşer, endişeye gerek yok

Ağustos ayında satışlar düşer endişeye gerek yok

Ağustos ayında satışlar düşer endişeye gerek yok

Teşekkürler; Renault, Hyundai, Honda, Fiat, Toyota, Ford, Isuzu, Mercedes

Türkiyenin ekonomik saldırılara maruz kaldığı bugünlerde açıklama yapan OSDninverilerine göre toplam otomotiv pazarı Ağustos ayında yüzde 53 daraldı. Fakat sektörün içindeki herkes bilir ki; Ağustos ayı satışların en az olduğu aydır. Fakat Ocak-Ağustos ayına baktığımızda Türkiye otomotiv endüstrisi üretim ve ihracat rekoru kırdı. Her şeye rağmen kapasitesini ve istihdamını azaltmadan üretime devam eden firmalara teşekkür ederiz.

Milat Gazetesi Otomotiv Editörü Fırat İpek’in Köşe Yazısı…

Malumunuz, Türkiye ekonomik saldırılardan dolayı topyekün zor zamanlardan geçiyor. Hiç kuşkusuz Türkiye ekonomisinin lokomotifi otomotiv sektörü de bu yaşanan sıkıntılardan nasibini aldı. Otomobil satışları her Ağustos ayında olduğu gibi bu yıl da düştü. Kurban Bayramı’yla 9 günlük tatil birleşince millet araba almak yerine kurban kesmeyi ve tatili tercih etti.

Üretim ve ihracat arttı

Otomotiv pazarında yaşanan bu daralmayla ilgili Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre Ağustos ayında toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 34 azalarak 41 bin 175 adet, otomobil üretimi yüzde 42 azalarak 29 bin 289 adet oldu. Fakat, 2018 yılı Ocak-Ağustos döneminde üretim yüzde 3 artarken, hafif ticari araç grubunda üretim yüzde 2, ağır ticari araç grubunda ise yüzde 30 seviyesinde arttı. Yine OSD verilerine göre 2018 Ocak-Ağustos ayı otomotiv ihracatına baktığımızda paritedeki değişim sebebiyle dolar bazında yüzde 12 artarken, Euro bazında ise yüzde 3 arttı.

Aynı dönemde toplam otomotiv ihracatı 21,3 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 5 artarak 8,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Euro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 4 azalarak 6,8 milyar Euro oldu.

Tüm zamanların ihracat rekoru kırıldı

Ezcümle, küresel sermaye gruplarının Türkiye ekonomisine ve Türk Lirası’na saldırısı sonucu oluşturulmaya çalışılan ekonomik krize ‘yangına körükle gitmek’ misali, öldük bittik psikolojisi oluşturmak ziyadesiyle yersiz. Nitekim Ağustos ayı otomotiv sektörü için her yıl istisnasız azalmanın olduğu bir aydır. Bunlara ilave olarak otomotiv endüstrisinin 21 milyar dolara dayanan 8 aylık dış satım hacmi, tüm zamanların en yüksek 8 aylık ihracat rakamı olarak kayıtlara geçti.

Yıllardır Türkiye’de üretim yapan ve ekonomimize katkı sağlayan Renault, Hyundai, Honda, Fiat, Toyota, Ford, Isuzu ve Mercedes yöneticileri, Türk ekonomisinin gücüne inandıklarını, üretime tam gaz devam edeceklerini ve istihdamlarını da koruyacaklarını beyan etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ