Otomobil Haber

AB yollarındaki elektrikli taşıt varlığını artıracak yeni ve önemli gelişmeler

AB yollarındaki elektrikli taşıt varlığını artıracak yeni ve önemli gelişmeler

AB yollarındaki elektrikli taşıt varlığını artıracak yeni ve önemli gelişmeler

Değerli okurlarım,

Geçen hafta cuma gününden bu yana başta Tesla olmak üzere ABD borsalarında işlem gören  tüm teknoloji şirketlerinin ciddi satış dalgasına uğradığını gördük. Öyle ki sadece Tesla hisseleri neredeyse %30 değer kaybetti.

Hal böyle iken Automotive News Europe tarafından 7 Eylül 2020 Pazartesi günü servis edilen Bloomberg kaynaklı bir haber; diğer elektrikli taşıt modelleri gibi Tesla otomobil satışlarını da önemli ölçüde artıracak bir gelişmeyi bildirdi.

Habere göre, geçtiğimiz Pazartesi günü Danimarka Hükumeti Tesla dahil tüm elektrikli taşıtlar için fosil yakıtlı taşıtlara göre daha düşük vergilendirme içeren bir düzenleme yapacağını açıkladı.

Otomotiv sektörüne emek veren çoğumuz biliriz. Danimarka, motorlu taşıt tescilinde ülkemiz gibi yüksek oranda vergilendirme yapan tek AB ülkesi. 2017 den itibaren vergi matrahı 185,100 Danimarka Kronu’na kadar olan motorlu taşıtlara %85 oranında vergi uygulanıyor. Bu matrah üzerindeki taşıtlarda ise vergi oranı %150’ye çıkıyor. Eğer bu taşıt bir elektrikli otomobil ise 2020 sonuna kadar ayrıca hesaplanan verginin %20 si alınıyor. Üstelik bu oran 2021 yılından itibaren %65’e çıkacak. Tabi yasal değişiklik olmazsa.

Bir yandan Danimarka dünyanın en temiz havasını soluyan insanların ülkesi olma iddiasını korurken, diğer yandan  elektrikli otomobil fiyatlarının da en pahalı olduğu ülkeler arasında.

Mevcut vergi yasasına göre, bir Tesla Model 3 Long Range otomobilinin fiyatı gelecek yıl 100 bin ABD Doları eşdeğeri fiyata ulaşacak. Bu fiyatın beşte biri ilave vergi.

Geçtiğimiz Pazartesi günü düzenlediği panelde Danimarka Hükumeti, Danimarka vatandaşlarının satın alma tercihini fosil yakıtlı taşıtlardan elektrikli taşıtlara döndürmeyi hedeflediğini açıkladı. Devlet taşıt satışlarından yılda 8 milyar dolar karşılığı vergi topluyor. Parlamentodaki çoğunluk ise daha fazla elektrikli taşıt satışı için daha az vergi toplamayı benimsemiş durumda.

Belirlenen bu hedefe uygun yapılacak vergi düzenlemesi elektrikli taşıt üretecek tüm markalara, Tesla dahil, önemli bir itici güç olacak görünüyor.

Ülkenin yasal hedefinin 2030 yılında 1990 yılına oranla %70 daha az karbon emisyonu sağlamak olduğunu, bu hedefin AB nin %40’lık hedefine göre oldukça iddialı olduğunu belirtelim. Aslında bu hedefi başarmak için çok zorlu bir mücadele gerekiyor. Çünkü halen ülkede kayıtlı 2,7 milyon motorlu taşıtın halen sadece %1’i elektrikli.

Buna mukabil komşu ülke Norveç, verdiği cazip teşviklerle 2019’da satılan motorlu taşıtların %50’sini elektrikli olarak satmayı başarmış.

Öyle görünüyor ki 2021 yılından itibaren özellikle AB ülkelerinde elektrikli taşıtların satışına dönük rekabet oldukça kızışacak. 2035 yılına kadar AB ülkeleri fosil yakıtlı taşıt üretiminden tamamen çıkmayı hedeflediğine göre bu rekabeti doğal görmek gerekiyor.

Elektrikli taşıtlar cephesinde böyle her gün yeni ve ilginç haberler gelmeye devam ediyor. Örneğin, yıllarca akaryakıt markası olarak bildiğimiz enerji şirketi Total, PSA grubu markalarının elektrikli otomobilleri için Li-Ion bazlı pil üretimi yapmak üzere PSA ile anlaşma yaptı. Bu anlaşma, PSA grubunun FCA ile birleşmesinden sonra FCA modelleri için de geçerli olacak. Piller Fransa ve Almanya’da kurulacak iki fabrikada üretilecek. Üretim adedi 2023 itibariyle yılda 1 milyon otomobile yetecek kapasiteye ulaşacak. Bu amaçla Almanya ve Fransa, toplam 5 milyar Euro tutacağı hesaplanan yatırım için 1.3 milyar Euro kamu desteği sağlıyorlar. Bu haberi Automotive News Europe web sitesinde daha geniş bulabilirsiniz.

Böylece darısı bizim TOGG otomobilimize diyeceğimiz bir dizi yeni gelişmeyi sizlerle paylaşmak istedim.

Gelecek yazılarımda görüşmek üzere…

İbrahim Aybar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ