Otomobil Haber


115 milyon dolarlık yatırım yapıp ihracatı ikiye katlayacak!

Prometeon Lastik Grubu, Türkiye’de 115 milyon dolarlık yatırım yaparak üretim kapasitesini artıracak, ihracatı iki katına çıkacak

115 milyon dolarlık yatırım yapıp ihracatı ikiye katlayacak!

115 milyon dolarlık yatırım yapıp ihracatı ikiye katlayacak!

Prometeon, 2017-2020 döneminde Türkiye’de yaklaşık 115 milyon dolarlık yatırım yapacağını duyurdu.

Pirelli lastiklerinin üreticisi Prometeon Lastik Grubu, yeni yatırımla birlikte Türkiye’de doğrudan ve dolaylı yeni istihdam yaratacak.

Ayrıca ihracatı iki katına çıkaracak yatırım, Türkiye’nin dış ticaret dengesine de önemli bir katkıda bulunacak.

Pirelli marka kamyon, otobüs, tarım ve OTR lastiklerinin üreticisi konumunda bulunan Prometeon Lastik Grubu, yeni yatırımın duyurulması amacıyla basın toplantısı düzenledi…

Prometeon yönetiminin açıklamasına göre; İzmit’teki fabrikasında üretimi artırmak amacıyla aldığı yatırım kararıyla birlikte 150, dolaylı olarak da 750 yeni istihdam yaratmayı hedefliyor. Lastik üretim kapasitesi 2020 yılına kadar yüzde 75 oranında artacak. Bu da Türkiye’nin dış ticaret dengesine önemli bir katkı sağlayacak.

Üretim kapasitesi artacak

Toplantıda açıklamalarda bulunan Prometeon Lastik Grubu Operasyonlardan Sorumlu Dünya Başkanı Gregorio Borgo, “Türkiye, hem orijinal ekipman hem de yeni lastik üretiminde Avrupa için ‘premium’ bir tesis. Bu yeni yatırım, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinin gelecekteki büyüme trendine de katkı sunacak olan üretim kapasitesi artışını sağlayacak” dedi.

Prometeon Lastik Grubu’nun Türkiye’de kurulan ilk lastik fabrikasını yönettiğine, Türkiye’de 60 yıla yakın Pirelli mirası ile çok ciddi bir know-how’a sahip olduğuna dikkat çeken Borgo şunları kaydetti:

‘Türkiye’de ürettiğimizin yarısından fazlasını ihraç ediyoruz’

“Prometeon Türkiye, Grup içinde önemli bir yönetim, üretim ve yetenek merkezi. Türkiye dünyadaki 4 ana bölgemizden biri olan Orta Doğu, Afrika, Rusya, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin ve bu bölge içindeki 75 ülkenin yönetim üssü. Prometeon Lastik Grubu’nun yıllık toplam cirosunun yaklaşık 3’te biri Prometeon Türkiye ofisi tarafından yönetilen bölgede gerçekleştiriliyor. Türkiye’de ürettiğimiz lastiklerin %50’sinden fazlası ihraç ediliyor.”

Türkiye’ye yapılan önemli bir doğrudan yabancı yatırım niteliğindeki bu yeni yatırımın, ülkenin dış ticaret dengesine ve ihracatına sağlayacağı katkı nedeniyle çok değerli olduğunu vurgulayan Prometeon Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Rusya, Orta Asya, Kafkaslar CEO’su Alp Günvaran ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“1960 yılında kurulan, Türkiye’nin ilk lastik fabrikası ve ilk lastiği üreten tesisi olarak pek çok ilkle faaliyetlerini sürdüren İzmit fabrikamız, bugün neredeyse 1 milyona yakın yıllık üretim kapasitesiyle Türkiye’ye mühendislik gücü ve önemli bir ihracat katkısı sunmaya devam ediyor. Yeni yatırımla endüstriyel lastik grubunda Avrupa’nın en büyük tedarikçilerinden biri olan Türkiye’nin konumunu daha da güçlendireceğiz. İzmit’teki tesisimiz, dünyadaki 4 üretim tesisimizden biri konumunda. Ayrıca, Türkiye lastik sektöründe Ar-Ge sertifikası almış ilk tesis olarak, lastik sektörüne global ölçekte katkı sunmaya devam ediyor.”

Prometeon Lastik Grubu, Mart 2017’ye kadar Pirelli Grubu’nun bir parçasıydı. O tarihten bu yana Prometeon ve Pirelli, iki ayrı şirket olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ