100 bin otomobil üretene 15 bin ithalat izni – Otomobil Haber

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Otomobil Haber

100 bin otomobil üretene 15 bin ithalat izni

Hükumetten yeni otomobil yatırımı yapılması için önemli bir hamle geldi!

100 bin otomobil üretene 15 bin ithalat izni

100 bin otomobil üretene 15 bin ithalat izni

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan bir karara göre, asgari olarak 100 bin adet üretim yapabilecek olan veya var olan tesislerinin üretim kapasitesini 100 bin adet daha üretim yapılabilecek şekilde geliştirecek olan otomobil üreticileri, motor hacmi 1.6 litreye kadar olan araçlarını gümrük vergisi olmaksızın ithal edebilecek. Eğer üretim hibrit veya elektrikli otomobil üretimine yönelik olacaksa bu limit 2.5 litreye çıkartılacak.

Bu karar sonucunda akla gelen ilk detaylar arasında Ford Otosan’ın VW ile birlikte yeni model üretimi için Türkiye’yi seçmesi ve buradaki tesisin kapasitesinin 100 bin adet artırması anlamına geliyor. Ancak şu anki karar sonucunda Ford Otosan bu ithalat teşvikinden faydalanamıyor.

2021 yılında Türkiye’deki üretimini durduracağını açıklayan Honda‘da ise durumlar biraz farklı. Markanın Türkiye’deki tesisinin üretim kapasitesi 50 bin. Acaba Honda kapasitesini 150 bin adede çıkarıp Türkiye’de kalmaya devam edebilir mi? Aslına bakarsanız Honda’nın üretim tesisini durdurmasındaki temel sebeplerin başında markanın ürün gamındaki değişiklikler ve global üretim ağındaki farklılıklar yatıyor.

Son olarak ülkemizde üretim yapan Hyundai ve Toyota’nın mevcut kapasitelerini 100’er bin adet artırarak bu gümrüksüz ithalat operasyonundan faydalanabileceği gözüküyor. Ancak markalardan gelen bir açıklama henüz yok. Sozcu.com
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Zeynel Güler dedi ki:

    İç pazarı düzeltmek biraz zor olsa gerek.

BİR YORUM YAZ