Otomobil Haber

1 Şubat’tan itibaren ‘İkinci El’ alım-satımında yeni bir dönem başlıyor

Adnan Vardarlı

Adnan Vardarlı

Gidilen bir uygulama değişikliğiyle birlikte noterlerde, “güvenli ödeme sistemi”ne geçilecek. Bu sistem kapsamında ikinci el araç satışlarındaki araç bedeli, ilk olarak bir “emanet hesaba” aktarılacak. Noterlikteki işlemin tamamlanmasıyla da para, satıcının hesabına geçecek.

Noterlerin yaptığı işlemler arasında en yaygın olanı ikinci el otomobil satışları. İkinci el otomobil sektörü, Türkiye’de zaman zaman dolandırıcılıklarla da anılıyordu. Hal böyle olunca da yetkililer, yeni bir uygulamayı hayata geçirdiler. 1 Şubat 2020 itibarıyla hayatımıza girecek olan bu yeni uygulama vatandaşların dolandırılmasının önüne geçecek.

Ödeme, ‘Emanet Hesap’a yatırılacak

Noterler, mevcut düzen içerisinde ikinci el otomobillerin ödeme işlemlerine resmi olarak karışamıyorlardı. Ancak 1 Şubat 2020 itibarıyla hayatımıza girecek yeni uygulama kapsamında noterler “güvenli ödeme sistemi”ne sahip olacaklar. Böylelikle bir aracı satın alan vatandaş, ödemesini “emanet hesap” isimli bir havuza yapacak. Noterdeki satış işlemi tamamlandıktan sonra da satıcıya ait olan para, satıcının hesabına doğrudan ve güvenli olarak aktarılacak.

Noterdeki devir tamamlanmadan, para emanet hesaptan çıkamayacak

Güvenli ödeme sistemi, vatandaşlara çok ciddi bir güvenlik önlemi sağlamış olacak. Çünkü yeni sistem sayesinde noterdeki devir işlemi tamamlanmadan para, emanet hesaptan çıkamayacak. Böylelikle satıcının notere gelmeme veya satış işlemini gerçekleştirmeme gibi bir durumu ortadan kalkmış olacak. Ayrıca son anda anlaşamayan vatandaşlar, satışı iptal etmeye karar verdikleri anda paranın iadesi konusunda herhangi bir sorun yaşamamış olacaklar.

Noterlik sistemi büyük değişim geçiriyor

Aslına bakacak olursak Türkiye’deki noterlik sistemi, bir süredir büyük değişimler içerisinde. Kısa bir süre önce hayatımıza giren yeni bir uygulamayla birlikte de nöbetçi noterlik uygulamasına geçildi ve vatandaşlar, hafta sonları da noter işlemlerini halledebildiler. Alınan bu karar, vatandaşların işlerini ciddi anlamda kolaylaştırmıştı. Ancak noterlik sistemindeki yenilikler bunlarla da sınırlı değil.

Noterlerde kredi kartı da kullanılabilecek

Güvenli ödeme sistemiyle aynı anda başlayacak başka bir noterlik hizmeti ise kredi kartı ve banka kartıyla ödeme imkanı olacak. Yani vatandaşlar, 1 Şubat 2020 itibarıyla noterdeki işlemlerini kredi kartı veya banka kartları aracılığıyla yapabilecekler. Böylelikle Türkiye’de aktif olarak kullanılan kredi kartları, artık noterlerde de geçerli olmuş olacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ