Taksicilerden Uber’e büyük öfke!

Taksicilerden, korsan taşımacılık yaptığını iddia ettikleri Uber’e büyük öfke

10 Ekim 2017 Salı, 14:20

Taksicilerden Uber’e büyük öfke!

İstanbul Taksi Sahipleri Derneği ve Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Can, Amerikan taksi taşıma uygulaması Uber’in korsan taşıma yaptığını iddia ederek, haksız kazanç sağladığını söyledi.

Türkiye’nin en büyük havalimanı taksi kooperatifleri başkanları İstanbul Yeşilköy’deki WOW Hotel’de bir araya geldi.

Havalimanları Kooperatifleri Üst Birliği öncülüğünde gerçekleşen organizasyona; Atatürk Havalimanı 34 No’lu Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, Sabiha Gökçen Havaalanı Taşıma ve İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çavuş’un yanı sıra, Esenboğa Havaalanı Kooperatifi, İzmir Havalimanı Taksici Kooperatifleri, Bodrum-Dalaman Havalimanları Kooperatifi, Antalya Havalimanı kooperatifi başkanları başta olmak üzere birçok taksi işletmesi yapan kurum katıldı.

Toplantıda konuşan İstanbul Taksi Sahipleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Can, “Uber denen hırsız hakkımızı yemektedir. Telefon uygulaması sayesinde hızlı bir giriş yapan Uber’in taksi durakları yok. Sayılarının 5-6 bin olduğu söyleniyor. FETÖ’cülerin sistemine benzer Bylock gibi sistemleri var ellerinde. Telefon üzerinden yolcu yönlendiriyorlar. Biz bu plakalara 50 yıl veriyoruz, bir ömür veriyoruz. Onlar ise 100 bin liralık bir araçla bildiğin paralel taksicilik yapıyorlar. O yüzden yetkililerden bunların iletişiminin kesilmesini, durdurulmasını istiyoruz” dedi.

Hırsızlığın vergisi olmaz

Uber’in yaptığının hırsızlık olduğunu belirten Can, şöyle devam etti: “Yaklaşık 7 yıldır ülkemizde faaliyet gösteren bu okyanus ötesi şirketin korsan taşımacılık yapmakta ve resmi evrakları yok. Vergisini de verse ki; legalleşemez, yani yasallaşamaz, öyle bir şey yok. Hırsızlığın vergisi mi olur? Bunların telefon uygulaması sayesinde zamanla yolcu bulamama tehlikesi yaşayacağız. Bizim bunlarla rekabet etme şansımız olamaz. Bunlara yaptırım uygulanmalı.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz