Site rengi

Tasarm

Geni
Kutulu
Otomobil Haber

Motosiklet sürücülerine güvenli sürüş tüyoları

Yazarımız Adnan Vardarlı, motosiklet sürücülerini bekleyen tehlikeler ve güvenli sürüş tüyoları hakkında yazdı…

Adnan Vardarlı

Adnan Vardarlı

Motosiklet sürücülerine güvenli sürüş tüyoları

İstanbul gibi araç sayısının yoğun olduğu şehirlerde trafikten kurtulan motosiklet sürücüleri, yine aynı yoğunluk nedeniyle kimi tehlikelerle karşı karşıya kalıyor.

Aracın kapısını etrafı kontrol etmeden açan sürücüler

Bu sürücü hatasına motosiklet kullanırken her an her yerde rastlayabilirsiniz. Özellikle İstanbul gibi her dakika yoğun trafiğin olduğu bir şehirde, sürücülerin bu konuya ayrı bir özen göstermesi gerekiyor. Sadece yarım saatlik bir motosiklet yolculuğu esnasında bile birden çok otomobil sürücüsünün kapılarını dikkatsizce açtığına şahit olabilirsiniz.

Araçların kasıtlı olarak motosikletleri sıkıştırması 

Trafik ve hız kurallarına uymak yetmiyor.
Bir motosikletli olarak seyir halindeyken bütün trafik ve hız kurallarına uysanız da başta ticari araçlar olmak üzere diğer tüm otomobiller tarafından sıkıştırılabilirsiniz… Şeridin sağ tarafında giderken sol tarafınızdan; sol tarafında giderken de sağ tarafınızdan sıkıştırılma ihtimaliniz yüksek. Motosiklet sürücülerine göre bunun en önemli nedenlerinden biri, büyük şehirlerde otomobil kullanıcılarının trafikteki motosikletlileri fazlalık olarak görmesi. Bu da araç sürücülerinin motosikletlileri görmeme eğilimini artırıyor. İki taraf için de büyük bir tehlike yarattığı kesin!

İki yönlü araç yolu

Ara yollarda sadece iki şeridin bulunduğu ve yalnızca gidiş-dönüş olan yollar, motosiklet sürücüleri için yanıltıcı olabiliyor. Sağ tarafta gidiş yönündeki trafiği atlatmak için sol şeritteki boş yola geçen motosikletlerin, yan yollardan aniden araç çıkabileceğini unutmaması gerek.

Ticari araçların yolcu almak için aniden durması

Dolmuş, taksi, minibüs gibi toplu taşıma araçları müşteri almak için çevresini kontrol etmeden aniden durabiliyor. Bu gibi tehlikeli durumlarda aracın arkasında seyir halinde olan motosikletin kaza yapma ihtimali oldukça fazla. Çünkü motosiklet ve otomobilin durma mesafeleri birbirinden farklı. Otomobil sürücüleri çok daha güvenli bir şekilde frene basıp durabiliyor.

Yoldaki bozukluklar, tehlikeli girinti ve çıkıntılar

Asfalt çalışmalarının özenle yapılmadığı şehirlerde yol üstünde pek çok tehlikeli engelle, girinti ve çıkıntılarla sıkça karşılaşılıyor. Bu tarz yol bozuklukları ağırlıklı olarak motosiklet sürücülerini tehdit ediyor. Çünkü eğer yolda çok ciddi bir bozukluk yoksa otomobiller etkilenmiyor. Ancak ufak bir pürüz bile motosiklet sürücülerinin dengesini bozmaya yetiyor.

Emniyet şeridi kullanımı konusundaki tartışmalar

Motosiklet sürücülerinin trafikte ekstra dikkat etmesi gerekiyor.
Yasalara göre motosiklet sürücülerinin emniyet şeridi kullanma hakkı yok. Ancak buna rağmen pek çok motosikletli kullanmak zorunda kalıyor. Çünkü özellikle büyük şehirlerde trafiğin yoğun olduğu saatlerde otomobil sürücüleri sağ ve sol şeride yanaşarak motosiklet kullananlara yol vermiyor. Hal böyle olunca tartışmalar ve kural ihlalleri de bir türlü çözülmüyor.

Sinyal vermeden aynı şeride geçen otomobiller
Sinyal vermeden motosiklet sürücüsünün olduğu şeride geçen otomobiller kaza tehlikesi yaratıyor. Sinyal vermeme problemi, ne yazık ki tüm araçlar için Türkiye’de sıkça yaşanan trafik sorunlardan biri.

Yola aniden çıkan yayalar

Motosiklet sahipleri de trafikteki yayalara dikkat etmeliler.
Yalnızca otomobil değil motosiklet sürücüleri de karşıdan karşıya geçen yayalara çarpabiliyor. Motosiklet sürücülerinin de bu konuda dikkatli olması gerek çünkü sizin de karşınıza aniden bir yaya çıkabilir! Bu tür kazalar motosikletliler için daha tehlikeli olabiliyor. Çünkü aracı durdurmak otomobile oranla çok daha zor. Kaza durumunda iki taraf için de ciddi tehlike var. Özellikle gece sürüşlerinde ayrı bir özen gösterilmeli.

Her motorun ağırlık merkezi ve yatay eğim direnci birbirinden farklıdır. Bu şu demek oluyor ki motoru yatırarak viraj almanın güvenli olmaktan çıktığı derece her motor için farklıdır. Bunu motordan düşmeden öğrenmek için motor hareket etmezken motoru deneyimlemek önemlidir. motorunuzun ağırlık merkezini hangi açıdan sonra dengesizleştiğini öğrenin.

Yol tutuşu tekerleklerle olduğu kadar yolun kendisi ile de yakından ilişkili bir konu. Mümkün olduğunca yağmurda motor kullanmamaya özen gösterin. Özellikle yağmur yeni başladığında yoldaysanız kenara çekip bekleyin. Yolların tamamen ıslandığı zamanki hali az ıslak halinden daha az tehlikelidir. Yağmurda motor sürmek zorunda kaldığınızda yolun güvenliğini çok düşük hızda sert firen yaparak deneyimleyin. Motor beklentinizin ötesinde bir tepki veriyorsa kesinlikle sürmeye devam etmeyin. Yağmur dışında karda veya buzlanma durumlarında kesinlikle motordan uzak durun. Hava şartları dışında yolun yapısını da sürekli kontrol altında tutun. Sürüş sırasında gözleriniz her zaman 20 metre ilerinizdeki yolun fiziki şartlarında olsun. Mucur gibi ölüm tuzaklarına karşı her zaman tetikte olun. Eğer mucurlu bir yolda motor kullanmak zorunda kalırsanız ayaklarınız yere değecek şekilde 10 kilometreyi aşmayacak bir hızda seyahat etmenizi tavsiye ederim. Olur da bir şekilde hızla mucur dökülmüş bir yola girerseniz tüm gücünüzle motoru düz konumunda tutmaya ve ön ve arka freni dengeli bir biçimde hafifçe sıkarak yavaşlamaya çalışmanız yerinde olacaktır. Ani hareketlerden kaçının. Tramvay rayları gibi asfaltı bölen her türlü durumda raya 90 derecelik dik bir açı yapacak şekilde girmeye çalışın. Bu rayların ne kadar kolay motoru kaydırdığını öğrenmeden önce bunu alışkanlık haline getirmek emin olun sizin için çok daha hayırlı olacak. Aynı durum rögar kapakları için de geçerli elbette.

Şerit değiştirmek motosiklet tepesinde yapacağınız en riskli işlerden biri. Asla varsayımlarla şerit değiştirmeyin. Diğer araçların sizi görmezlikten gelme gibi bir alışkanlıkları olduğunu unutmayın. Yapacağınız her hamleyi kesin olarak güvenli olduğundan emin olana kadar bekletin. Geçtiğiniz şeritte başka bir araç olmadığından emin olun. Aynanın göstermediği kör noktayı başınızı çevirerek kontrol edin, hızınızın geçtiğiniz şeridin hızıyla uyumlu olduğundan emin olun. Eğer bu tip değişkenler hakkında şüpheniz varsa olduğunuz şeridi kesinlikle değiştirmeyin. Kimi zaman sol şerit boşken bir minibüsün arkasında beklemek zorunda kalsanız bile bunu yapın. Unutmayın hiç bir şey sizin, sevdiklerinizin ve trafikteki diğer insanların sağlığından önemli değil.

Seyir halinde aynalarınızı düzeltmeye kalkmayın. Direksiyon yahut gidon diyebileceğimiz kısım yola göre tek elle kontrol edilemeyecek kadar güçlü tepkiler verebilir. Bunu göz önünde bulundurarak her zaman iki elle motoru kavramak zorunda olduğumuzu unutmayın.

Tüm önlemlere rağmen motor seyir halindeyken kaymaya başlayabilir. Arka tekerleğin sağa yahut sola atmaya başladığını anladığınız anda elinizi ve ayağınızı frenden çekin. Emin olun bu anda fren sizin dostunuz değil, düşmanınız. Bırakın tekerlek bir iki tur serbestçe dönsün. Bu sıklıkla motoru içine girmek üzere olduğu dengesiz durumdan kurtaracaktır. Ondan sonra ön ve arka freni dengeli olarak sıkarak motor yavaşlatılabilir. Ancak viraj dönerken yahut bir sokağa girerken meydana gelen ön teker kaymasından bu kadar kolay kurtulmak mümkün değil ne yazık ki. Eğer dönüş anında motor kaymaya başladıysa, çok büyük ihtimalle motordan düşeceksinizdir. Bu durumun öncesi ve kayma anında yapabileceğiniz şeyler şunlar. Yağmurlu havalarda ve yolun şüpheli olduğu durumlarda dönüşleri olabildiğince yavaş ve geniş açıyla almaya çalışın. Bu bazen sinir bozucu derecede komik gözükebilir ancak emin olun düşmekten, yaralanmaktan çok daha iyidir. Hatta kimi durumlarda motoru tamamen durdurup ayakları yere basarak dönmek zorunda bile kalabilirsiniz. Ancak diyelim ki siz bunu yapmadınız ve ön teker dönüş anında kaymaya başladı, bu durumda dönüş yönündeki ayağınızı yere basıp motoru bırakmak en doğrusu olacaktır. Motorla beraber devrilerek sürüklenme riskini almaktansa motoru terk etmek çok daha güvenlidir. Çoğu motor bu tip yan devrilmelerde çok az hasar alacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak insan bedeninin tasarımı yandan gelen darbeler için yeterince güçlü değil. Bırakın motor gitsin, size bir şey olmasın. motorda sizinle beraber ikinci bir kişi olması durumunda bu durum çok daha tehlikelidir. Bu nedenle ne kadar iyi bir sürücü olduğunuzdan bağımsız olarak şüpheli her durumda ikinci kişiyi motora almamak gereklidir. Bu kimi zaman sevgiliniz de olabilir, ailenizden biri de, bir arkadaşınız da. İçinizde havayla ilgili yahut yolun durumuyla ilgili bir şüphe varsa arkanızdaki kişiyi indirin.

Takip mesafesi ve şerit içi hareketleri ciddiye alın. Trafik yoğun şehirlerde bile takip mesafesi bırakarak seyahat etmeyi alışkanlık haline getirin. Siz araya mesafe bıraktıkça önünüze dalan araçlara inat bunu yapın. Çünkü motor kaymaya başlarsa o mesafe hayatınızı kurtaracaktır. Sadece önünüzdeki değil, onun iki araç önündeki aracı da kollayın. Unutmayın; motor arabadan daha çabuk hızlanır daha zor yavaşlar. Sizin o mesafeye arabalardan daha çok ihtiyacınız var. Şerit içi hareketlerinizde önünüzdeki aracın sağ yahut sol tekerleğini takip edin. Önünüzdeki aracı ortalamayın. Elbette bunu yaparken şeridin sınırlarını ihlal etmeyin.

Rotanıza göre doğru şeritten seyahat edin. Döneceğiniz sapağa gelmeden en az 100 metre önce sapağa yakın şeritteki yerinizi alın, sinyal verin ve tır kullanıyormuşsunuz gibi düşünerek, çevrenizi dikkate alarak sürüşünüze devam edin.

En sağ şerit sıklıkla en riskli şerittir. Toplu taşıma araçları yanaşır, park halindeki araçlar çıkar, kapılar açılır, insanlar yola atlar. O nedenle sağ şerit riskli şerittir. Her zaman temkinli olmak lazım bu şeritte ilerlerken.
Son olarak; motor kullanacaksanız en kaliteli kask ve kıyafeti tercih edin, motorda kaporta yerine siz varsınız. Sakat kalma veya ölüm riski hiçbir maddi değerden önemli değildir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ