Otomobil Haber

Araç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler!

Araç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler neler? Başınızın sonradan ağrımaması için nelere dikkat edilmesi gerektiğini Adnan Vardarlı yazdı…

Adnan Vardarlı

Adnan Vardarlı

Araç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler!

Şahsınıza veya şirketinize yüklü maliyetler altına girmeden ihtiyacınızı karşılayacak araç edinmenin en pratik yolu araç kiralamak

Peki araç kiralamanın avantajları ve dezavantajları nelerdir bunlara bir göz atalım.

Günlük veya uzun dönem araç kiralamaya karar verdiyseniz ilk olarak kurumsal firmaları tercih etmeniz fiyatlardan önce gelmelidir.

Özellikle cazip kampanyalar altında sonradan sizden talep edilebilecek birçok masraf çıkartılabilir.

Günlük ve kullanılmış araç kiralayacaksanız;

Öncelikle size sunulan hizmetleri iyice analiz edin.

Yapacağınız sözleşmeyi en ufak detayına kadar inceleyin.

Aracın kiralama kaskosu var mı bakın. (normal araç kaskosu kaza olursa ödeme yapmayabilir ve masrafı sizden talep edebilirler)

Araçtaki vuruk çizik noktaları tespit edin ve kayıt altına alın. Sizin kullanımınızda oluşabilecek çizik ve vuruklar için mini kasko poliçe seçeneği mevcut ise satın alın, daha sonra karşınıza çıkabilecek bedellerden daha uygun olacaktır.

Araçla deneme sürüşü yapın, motorda anormal bir ses veya aracın yürür kısmında tıkırtı var mı? dinleyin, sonra sizde olduğunu düşünüp masrafı talep edebilirler.

(Bu tarz durum ile karşılaşmamak için kurumsal firmalardan düşük kilometre ve garanti kapsamında bulunan araç kiralamak daha uygun olacaktır.)

Teminat olarak sizden senet talep edebilirler. Normalde böyle bir uygulama şirketlere göre değişiyor.

Eğer imzalayacaksanız arkasına kendi el yazınızla araç kiralama teminat senedidir diye not düşün ve aracın plakasını yazın.

Acil durumda nasıl bir hizmet sunduklarını sorun, yolda arıza durumunda ne yapacağınızı baştan organize edin.

Uzun Dönem Filo Araç kiralayacaksanız

Kurumsal şirketler araç ihtiyaçları olduğunda maliyetinin daha az olması nedeniyle filo kiralama seçeneğini tercih etmektedir. Filo hizmeti veren her firmanın şartları ufak da olsa bazı farklılıklar gösterebilmektedir. Sizin yapmanız gereken ihtiyacınıza en iyi yanıt veren firmayı tercih etmektedir. Meydana gelebilecek sorunların önüne en baş aşamada geçebilmek için birinci önemli nokta budur.

İlk önce filo kiralama hizmeti veren firmalar arasında geniş çaplı bir araştırma yapmalısınız. Hepsi size sağlayacağı özelliklere göre bir fiyat listesi sunacaktır. Kiralama hizmetinin içeriğine göre bu fiyat önemli artış ya da düşüş gösterebilir. Bu demek oluyor ki bir firmadan almış olduğunuz fiyat listesi tek başına bir anlam ifade etmemektedir.

Yani kesinlikle fiyatı uygun olan bir firmayı tercih etmeniz doğru değildir.

Fiyat listesini elinize aldıktan sonra yapmanız gereken şey, firmaya bu fiyata dahil olan hizmetleri sormaktır. Çünkü filo kiralama işlemi uzun vadeli bir çalışma ortaklığı gerektirdiği için kiraladığınız araca sadece kira ücreti ödemenizin sizin açınızdan pek de faydalı olduğu söylenemez. Fiyata dahil olan tüm hizmetler listelenmeli ve filo kiralamak isteyen firma bu seçenekler arasından seçimini yapmalıdır. Pek çok filo kiralama firması uygun fiyat avantajı sunarak şirketlerin ilgisini çekiyor. Uygun fiyata kanan şirket içeriğini fazla araştırmadan anlaşma yapıyor. Bundan sonra sorunlar sırasıyla baş göstermeye başlıyor. Filo kiralayan şirkete anlaşmada yer almayan ihtiyaçların ortaya çıkardığı masraflara ait faturalar ödemesi için gönderiliyor. Bu da şirket ve filo kiralama firması arasında olumsuzluklar yaşanmasına sebep oluyor ve filo kiralama işi tahmin edilenden daha yüksek maliyetli bir hal alıyor.

Bu ve buna benzer sıkıntılı durumlarla karşılaşmak istemeyen şirketler filo kiralama şirketi seçerken fiyata dahil olan tüm hizmetlerin ayrıntılı listesini istemeliler. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak seçilen filo kiralama firmasıyla çalışmak şirket açısından daha verimli olacak ve ortaklık düzenli bir biçimde sıkıntı meydana gelmeden devam edecektir. Çünkü şirketlerin filo kiralamayı tercih etmesinin en önemli sebebi sağladıkları kolaylıklardır. Bu sayede kullanılan araçlarla ilgili oluşabilecek her türlü sorun ve ihtiyaç durumunda filo kiralama şirketi devreye girerek gerekli yardımı yapacak ve şirket bu tür detaylarla uğraşarak vakit kaybetmek zorunda kalmayacaktır.

Kiralama tercihi yaparken şirketinizin yol güzergahlarına uygun araç tipi tercih etmeniz önemli (park sorunu, yakıt sarfiyatı, kullanım kolaylığı)

Herhangi bir sıkıntılı durumda muhatap olabileceğiniz personel ve şube mevcut mu?

Aracın kasko kapsamlarını detaylı inceleyin. (Dar kapsamlı kasko poliçelerinde beyan limitleri düşük olduğu için rapor olmayan durumlarda kiralama firması tarafından işlem ücreti müşteriye yansıtılabiliyor.)

Trafik poliçesi limitlerinin üzerinde kalan kısmı poliçede yazılı limitler dahilinde karşı tarafın maddi ve bedeni hasarlarını ödeyen İMM (İhtiyari Mali Mesuliyet) sigortası mevcut mu ve limit yeterli mi?

Aracın arıza veya kaza durumunda yerine araç verilebiliyor mu ve aynı segmentte muadil bir araç mı veriliyor?

Her bölgede anlaşmalı servisleri var mı?

Anlaşmalı servisler, marka onarım kalitesini karşılıyor mu?

Bunlar gibi sıkıntılı durumlarla karşılaşmamak için özellikle referansları kontrol edip daha önce kiralama yaptıkları firmalardan bilgi almanız faydalı olacaktır…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ